Кочо Анѓушев

 

Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев, избрана на 31 мај 2017 година.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден е во Велес на 20.06.1969 година, има семејство, се занимава со наука и бизнис и за прв пат започнува активна политичка професионална кариера

 

КАРИЕРА

-Во 1993 година станува стручен соработник на Машински Факултет при УКИМ во Скопје, една година по дипломирањето на истиот факултет

-Асистент на Машински Факултет при УКИМ во Скопје од 1996-1998 г.

-Избран е во звањето Доцент во 1998 година

-Помошник Генерален директор на Електростопанство на Македонија од 2000-2002 година, одговорен за производство и трговија

– Ја основа компанијата Феро Инвест ДОО во 2003 година и неколку месеци подоцна станува сопственик на 50% од капиталот на компанијата Брако, чија дејност е производство на жичени производи, медицински мебел, помошни медицински направи, телекомуникациска инфраструктура, товарни приколки и транспортни ленти.

-Исто во 2003 година, оснива претставништво во Македонија на Групацијата ЕФТ за трговија со електрична енергија

-Во 2013 година избран е за Претседател на Македонската енергетска заедница, групација при Стопанската комора на Македонија

-Кочо Анѓушев до изборот на функцијата во Владата на Зоран Заев на 31.05.2017 година, е главен извршен директор на Феро Инвест ДОО и EДС (Energy Delivery Solution) ДОО, претседател на бордот на директори на Брако и професор на Машинскиот факултет во Скопје.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Министр без ресор, планиран за вицепремиер за економски орашања во Владата на Зоран Заев.

 

ИЗВОРИ:

Машински Факултет при УКИМ во Скопје – веб страница

ЕДС (Енерџи деливери солушн) – веб страница

БРАКО – веб страница

Стопанска комора на Македонија – веб страница

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција