Крешник Бектеши

Министер за економија во Владата на РМ предводена од Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-По потекло е од Кичево, но нема датум кога е роден во официјалната биографија. Од 2004 до 2008 г. завршува повеќе степени на Рочестер универзитет во САД, главно на Применета уметност и науки, најпрво Претприемништво и развој на бизнис, а потоа и Менаџмент и бизнис администрација. Од 2009 до 2012 година се дообразува на Универзитетот Шефилд во Солун, Грција, каде се стекнува и со магистерска титула по Менаџмент и стратегија

 

КАРИЕРА

-Од 2011 до 2016 година работи како економски промотор на РМ во Белгија и во Швајцарија, ангажиран од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извоз од Република Македонија, при Владата на Никола Груевски

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Од 31.05.2017 г. станува Министер кој раководи со Министерството за економија во Владата РМ, предводена од Зоран Заев

 

ИЗВОРИ:

-Собрание на Република Македонија – Предлог за избор на Влада

 

 

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција