Лабораторијата за дрога и обвинувањето на Тачи против „Самоопределување“

Косовскиот претседател Хашим Тачи упати серија обвиненија против владините претставници на Курти. Обвинувањата направени за време на прес-конференции, телевизиски студија, но и на неговиот Фејсбук профил.

 

Шефот на државата објави видео на социјалната мрежа Фејсбук на кое се прикажува лабораторија за преработка на лекови. Во прилог на видеото, тој напиша дека овие слики докажуваат дека „Групата на Курти“ и семејството на министерот за правда, алудирајќи на Албулена Хаџиу, се обиделе да ги отстранат инкриминирачките факти од конфискуваното и одземеното од депото.

Во меѓувреме, актуелниот министер за правда, Албулена Хаџиу, најави тужба против претседателот Хашим Тачи за клевета.

Во меѓувреме, откако видеото беше објавено од претседателот, Хаџиу повторно реагираше нарекувајќи го „претседател што клевети“.

„Вчера тој го обвини моето семејство дека има лабораторија за лекови, додека денеска цело Самоопределување. Како првиот пат, така и во вториот пат, тој се клевети со валкани намери! Би сакал да ве известам дека во врска со неговите обвинувања и клевети, членовите на моето семејство со швајцарско државјанство се консултирале со адвокатите за да го тужат Хашим Тачи во швајцарскиот суд. Од друга страна, полицијата МОРА да го негира Хашим Тачи затоа што имаат точни информации. Нека излезат и зборуваат јавно! “, се вели во нејзината реакција.

Од друга страна, лабораторијата што ја спомна Тачи, според дел од медиумите е во сопственост на членовите на семејството на поранешниот заменик на Движењето Самоопределување, Назлие Бала, сега советник на актуелниот министер, Албулена Хаџиу.

За ваква лабораторија Косовската полиција даде повеќе детали. Првиот што обвини за „лабораторијата“ беше поранешниот директор на Агенцијата за администрација на конфискуваниот и одземениот имот, Рахим Рама. Пратеничката Назлие Бала изјави дека ќе поднесе тужба против поранешниот директор Рама.

Во интервјуто дадено за Т7, последниот изјави дека членовите на семејството Назли Бала имаат лабораторија за лекови и дека истите се одземени од страна на Агенцијата, која ја водеше до пред неколку дена. Бала ги нарече овие обвинувања клевети.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Оставете реакција