Лидија Тупанческа – Петровска

 

КАРИЕРА

Лидија Тупанческа – Петровска е избрана за судија во 2013 година. Во моментов е судија за воедначување на судска пракса.

Претходно била стручен советник во Основен суд Скопје 1, каде во 2013 година е назначена за судија, и после три години работа како судија во овој суд, од годинава е „судија за воедначување на судска пракса“.

 

Бомбите

Во прислушкуваните разговори за Лидија Тупанческа – Петровска се зборува дека  дека давала поткуп во форма на наките на Претседателката на Скопје 1 Лидија Неделкова, за да ја придобие наклонетоста на надредената и да биде избрана за судија.

СЈО до сега нема поднесено никакво обвинение за Лидија Тупанческа – Петровска.

 

ИЗВОРИ

Нова ТВ: НОВА открива: Кои се судијките од последната бомба?

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција