Љубе Кузманоски

Љубе Кузманоски e градоначалник на Oпштина Новаци

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Кузманоски е роден на 15 јули 1962 година во с. Канатларци, Општина Прилеп. Тој  е оженет и е татко на два сина.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Дипломирал на Факултетот за туризам и угостителство Охрид и по професија е дипломиран менаџер по туризам и угостителство.

 

КАРИЕРА

Своето работно искуство го започнал во 1986 година во  Рударско-енергетскиот комбинат (РЕК) „Битола“,  каде работи сè до локалните избори во октомври 2017 година, кога беше избран за градоначалник на Општина Новаци.

 

ИЗВОРИ:

Веб-страница на Општина Новаци: Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција