Љупчо Николовски

 

Министер кој раководи со Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство во Владата на Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-Роден е на 20.08.1983 година во Крива Паланка, каде завршува основно и средно образование. Факултетска диплома стекнува по студииите на Правниот факултет Јустинијан Први при УКИМ во Скопје од 2002 до 2007 година, на смер финансиско право, по што завршува и многу други летни школи, курсеви и слично, претежно во странство

 

КАРИЕРА

-Во 2008 г. работи како прииправник во адвокатска канцеларија „Марковска и Андревски“ од Скопје

-Од 2009 до 2011 г. работи како консултант за корпоративно упраување, а подоцна и секретар во Институт за директори, некој вид граѓанска организација чија цел е заштита на угледот на директорите во Македонија. Во исто време работи и како консултант во AAG, Analysis and Advisory Group, фокусиран на човечкки ресурси и деловно право

-Од 2013 г. отвора сопствена адвокатска канцеларија

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Во 2014 година станува Шеф на кабинет на Претседателот на СДСМ, т.е на Зоран Заев

-Во 2016 година неколку месеци е технички министер во Министерството за земјоделство, согласно условите од Договорот од Пржино, преточени во Измени на Законот за Влада

-На 31 декември 2016 година е верификуван мандатот за пратеник во Собранието од пратеничката група на СДСМ

-Од 01.06.2017 г. станува Министер кој раководи со Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев

 

ИЗВОРИ:

-Собрание на Република Македонија – Предлог за избор на Влада

 

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција