Марјан Ристески

Марјан Ристески, градоначалник на Општина Прилеп

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Марјан Ристески е роден 20 февруари 1972 година во Прилеп. Сопруг на Фанка и татко на Михаела.

Учесник бил во воениот конфликт  во 2001 година е еден од преживеаните во трагичниот настан кај месноста „Карпалак”.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Основно и средно образование завршил во Прилеп. Средношколската диплома му е од прилепската гимназија „Мирче Ацев“.

Дипломирал на Економскиот факултет во Прилеп при универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола и по професија е економист.

 

КАРИЕРА

Во периодот од 1998 година до 2005 година работел како комунален инспектор во Локална самоуправа – општина Прилеп.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Во 2005 година е избран за градоначалник на општина Прилеп и денес ја извршува функцијата Градоначалник на Прилеп веќе трет мандат.

Од 2003 година неколку години бил Претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Прилеп. Од тој период па до денес е член на највисокото тело на ВМРО ДПМНЕ – член на Извршниот комитет.

Од 2005 до 2012 година е член на Управниот одбор на ЗЕЛС.

 

Бомбите

Името на Градоначалникот Марјан Ристески беше често споменувано во снимките од објавените „бомби“. Од разговорите има индиции дека ја злоупотребувал функцијата и дека активно учествувал во изборни нерегуларности.

СЈО нема покренато постапка против Марјан Ристески.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција