Мартин Нешкоски стана парадигма на жртвите на полициската бруталност

Протестите после убиството на Мартин Нешкоски едни од најголемите дотогаш. Фото: emagazin.mk

 

Подолу се поместени линкови кон текстовите објавени на „Вистиномер“ во кои се споменува случајот на убиениот Мартин Нешкоски, чиј живот згасна како резултат на жестокото претепување од страна на полицискиот специјалец Игор Спасов, припадник на „Тигрите“.

 

Контраспин: Не постојат „хулигани на СДСМ“ на протестите за Мартин Нешковски (6 мај 2016)

Полициската бруталност на 5 мај 2015 го разгоре оганот на протестите (5 мај 2016)

Прислушувани разговори – сет 29: Убиството на Мартин (29 јануари 2016)

Јанева ги побарала од судот предметите за Мартин Нешковски и за Љубе Бошкоски (15 јануари 2016)

На какви криминали, злоупотреби и кршења на човекови права укажуваат новите снимки? (25 февруари 2015)

Медиумите за полицијата (2) (13 март 2013)

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција