Михаил Цветков

 

М-р Михаил Цветков е министер за земјоделство, шумарство и водостопанство.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Михаил Цветков е роден на 24 ноември 1954 година, во Кратово. По националност е Македонец.

ОБРАЗОВАНИЕ

Во 1980 година дипломирал на Машинскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Скопје и се стекнал со звањето Дипломиран машински инженер.

Во 2014 година одбранил магистерска теза од роботиката на Институт за автоматика и системско инженерство на Факултет за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) и се стекнал со звањето магистер по роботика.

Покрај мајчиниот македонски, зборува и англиски јазик.

 

КАРИЕРА

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, февруари 2013 – јуни 2014 година;

Директор на ЈП ХС „Злетовица“- Пробиштип, 2012–2013 година;

Директор на Проект „Наводнување на јужната долина на реката Вардар“- фаза 2, 1990 – 2011 година;

Заменик генерален директор за технички прашања во „Силекс“ – Кратово, 1986 – 1989 година;

Директор – Индустриска зона „Крива река“- Кратово, 1982 –  1985 година;

Директор – Фабрика „Силпен“ – Кратово, 1980 –1981 година;

Раководител на одржување  – Фабрика “Силпен“ – Кратово.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Од јуни 2014 година Михаил Цветков е министер за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Тој е потпретседател на Социјалистичката партија на Македонија.

 

ИЗВОРИ

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство – Министер

Социјалистичка партија на Македонија – Потпретседатели

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција