Мила Царовска

 

Министерка за труд и социјална политика во Владата на РМ предводена од Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

– Родена е на 06.05.1984 во Скопје. Нема податоци во официјалната биографија за нејзината семејна состојба

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-Таа по образование е социјален работник. Факултетското образование го има стекнато во Скопје на Студиите Социјална работа и социјална политика при соодветниот Институт, при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ), од 2002 до 2006 година. Сега е на постипломски студии, исто така на УКИМ, од областа на јавното здравје.

-Има работено како експерт по родови прашања во повеќе проекти на домашни и на меѓународни организации.

 

КАРИЕРА

-Од 2005-2015 г. работи на позицијата Програмски координатор во невладината организација ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување

-Од крајот на 2015 до средината на 2016 година е Специјален советник на Министерката за труд и социјална полтика Фросина Ременска, која беше техничка министерка согласно Измените во Законот за Влада, направени согласно Договорот од Пржино

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Член на ИО на СДСМ и Претседателка на Комисијата за труд и Социјална политика, пред последниот конгрес оддржан на 27.05.2017 г.

-Министер кој ќе го раководи Министерството за труд и социјална политика во Владата на премиерот Зоран Заев е избрана на 31.05.2017

 

ИЗВОРИ:

-Собрание на РМ –Предлог за состав на Влада на РМ

Медиуми

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција