Направена е реконструкција на булеварот „8 Септември“ на делницата кај „Александар Палас“

Фото: skopje.gov.mk

Реконструкција на булеварот „8.Септември“ (од булеварот „Илинден“ до улицата „Скупи“)

[Извор: Официјална веб-страница на Град Скопје; Датум: април 2020г.]

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, пред неколку месеци на прес-конференција, најавувајќи градежна офанзива на градските сообраќајници, меѓу другото, вети  и реконструкција  на булеварот „8.Септември“, од потегот на булеварот „Илинден“ до улицата „Скупи“. Ова негово ветување е  исполнето, реконструцијата на споменатата  сообраќајница е завршена минатиот месец.

Градежните активности на  булеварот стартуваа  во средината на септември и ја опфатија делницата кај хотелот„Александар Палас“ во должина од 980 метри.

Фото:skopje.gov.mk

Од  Град Скопје информираа дека во изминатиот период на оваа делница  комплетно се обновени коловозот и тротоарите , заменети се оштетените рабници, а исто така, направена е нивелација на постојните шахти и сливници, во двете насоки.

Овој булевар е еден од најискористените во општина Карпош бидејќи преку мостот на Вардар ги поврзува населбите Карпош 2 и 3 со Злокуќани, Бардовци, Визбегово и околните населби.   Пред 2 години на овој булевар изградивме велосипедска патека од улицата Варшавска до надвозникот кај „Александар палас“. Годинава ја продолживме оваа велосипедска патека од надвозникот до улицата Скупи и на тој начин го довршивме т.н. Конектор 5 кој ги поврзува трите главни велосипедски рути, на булеварите Илинден, Партизански одреди и Митрополит Теодосиј Гологанов, и патеката по кејот на Вардар во вкупна должина од 2 километра. Булеварот ќе добие и нов дрворед – изјави неодамна на прес-конфернција градоначалникот Шилегов.

Фото: skopje.gov.mk

Информација и фотографии за завршувањето на реконструкцијата на оваа сообраќајница се објавени на  официјалната  веб-страница на Град Скопје  и во повеќе во медиуми.

ИЗВОРИ:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција