Направена е реконструкција на улицата „11 Октомври“ кај старата Градска болница

Фото: skopje.gov.mk

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во април минатата година (2020), на прес-конференција, најавувајќи градежна офанзива на градските сообраќајници, меѓу другото, вети  и реконструкција на улицата „11 Октомври“ од раскрсницата со булевар „Кочо Рацин“ до раскрсницата со улицата „Филип Втори Македонски“. Ова негово ветување е  исполнето, реконструцијата на споменатата  сообраќајница на делницата кај старата Грдаска болница и Зеленото пазарче, е завршена во ноември минатата година (2020г), а покрај коловозот реконструирани се и тротоарите и велосипедските патеки

Реконструкција на улицата „11 Октомври“ од раскрсницата со булевар „Кочо Рацин“ до раскрсницата со улица „Филип Втори Македонски“

[Извор: Официјална веб-страница на Град Скопје; Датум: април 2020г.]

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во април минатата година (2020), на прес-конференција, најавувајќи градежна офанзива на градските сообраќајници, меѓу другото, вети  и реконструкција на улицата „11 Октомври“, од раскрсницата со булевар „Кочо Рацин“ до раскрсницата со улицата „Филип Втори Македонски“ . Ова негово ветување е  исполнето, реконструцијата на споменатата сообраќајница е завршена во ноември минатата година (2020г).

Градежните активности  стартуваа   на крајот на септември и ја опфатија делницата кај старата Грдаска болница и Зеленото пазарче.

Фото: skopje.gov.mk

Реконструкцијата на овој потег е целосно завршена на почетокот на ноември (2020), а покрај коловозот реконструирани се и тротоарите и велосипедските патеки.  Од Град Скопје тогаш информираа дека:

Велосипедската патека и тротоарот се доволно широки и физички одвоени со жардиниера со средишно зеленило за кои е поставен систем за наводнување капка по капка. Велосипедската и пешачката патека од коловозот се одвоени со заштитни столпчиња што дополнително ја зголемува безбедноста на пешаците и велосипедистите. За пешачките патеки исфрлени се од употреба плочките  што  брзо се оштетуваат и користен е  печатен бетон кој е поотпорен како материјал и како таков поволен за пешачење.

Фото: skopje.gov.mk

Информација и фотографии за завршување на реконструкцијата на оваа сообраќајница се објавени на  официјалната  веб-страница на Град Скопје  и во повеќе во медиуми.

 

ИЗВОРИ:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција