Не е вистина дека има поголем број на новозаразени од лани ова време

Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - Скопје Фото: meta.mk

Бројот на новозаболени сега не е поголем отколку минатата година во истото време. Ако се споредат двата периода се доаѓа до заклучок дека оваа година имало речиси двојно помал број на новозаразени на речиси четирипати поголем број на тестирања

Бројот на новозаболени сега не е поголем отколку минатата година во истото време. Ако се споредат двата периода се доаѓа до заклучок дека оваа година имало речиси двојно помал број на новозаразени на речиси четирипати поголем број на тестирања

 

 

Преку Фејсбук објава се тврди дека истиот овој период минатата година имало помал број на новозаболени со коронавирусот отколку сега. Ова не е вистина.

Објавата се состои од фото исечок од медиумски напис на порталот Инфомакс со наслов: „Повеќе новозаразени отколку лани ова време“. Притоа, во објавата се прави инсинуација дека за ова се виновни вакцините.

А разликата што е ? Па вакцинираните. Допрва следи ужасот во наредните месеци. Само за секој починат и хоспитализиран не заборавајте да прашате дали е ВАКЦИНИРАН.

Но, што вели фактичката состојба?

Бројот на новозаразени сега не е поголем отколку минатата година во истото време. Написот е објавен на 31 јули. Состојбата на 31 јули 2020 година односно мината година била 139 нови случаи на ковид-19 од направени 1377 тестирања. Состојбата на 31 јули 2021 година (оваа година), е 81 случај од 5315 тестирања. Ако се споредат двата периода се доаѓа до заклучок дека оваа година имало речиси двојно помал број на новозаразени на речиси четирипати поголем број на тестирања.

Овие информации се достапни на Министерството за здравство каде што се прави пресек на состојбата со коронавирусот на секои 24 часа. Податоците потврдуваат дека целосно е погрешен заклучокот дека има поголем број на новозаразени од минатата година и со тоа се наведува јавноста да донесе грешни заклучоци.

Освен што реалните бројки не се совпаѓаат со она што се вели во објавата, неточно се тврди и дека за бројот на новозаразени се виновни вакцините, а дека вакцината е зараза сметаат и дел од корисниците на социјалните мрежи што оставиле коментари под објавата.

Фактите говорат дека иако тече процесот на вакцинација, не е целото население имунизирано, ниту, пак, има колективен имунитет. Од Министерството за здравство информираат дека заклучно со 1 август, со една доза на вакцина против ковид-19 вакцинирани се 31 отсто од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата над 50 годишна возраст опфатот со една доза изнесува 50,6 отсто, кај лицата над 60 годишна возраст опфатот со една доза изнесува 61,2 отсто, додека кај лицата над 70 години изнесува 64,9 отсто.

Ова значи дека и во следниот период ќе има новозаболени од вирусот, особено затоа што во земјава е присутен и делта сојот кој е позаразен и побрзо се шири. Освен тоа, може да се зарази и некој што е целосно имунизиран со две дози на вакцина затоа што вакцините не штитат 100 отсто од заразување, туку процентот на нивната ефикасност значи заштита од развивање тешки форми на болеста, хоспитализација и смртност.

Но, бројката на новозаразени никако не може да ѝ се препише на вакцината. Не е точно дека преку вакцините се шири вирусот. На веб-страницата на УНИЦЕФ во делот со одговори на најчестите прашања за вакцините против коронавирусот се вели дека ниедна од сегашните вакцини не содржи жив вирус што предизвикува ковид-19. Ова значи дека вакцината не може да нè разболи со ковид-19. Лесните симптоми пријавени од вакцинирани лица (болка, црвенило на кожата на местото на инјектирање, главоболка и покачена температура) се само доказ дека се активирал вашиот имунолошки систем. Ова го потврдува и американскиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ)

И во текстот на „Инфомакс“, што во постот е споделен само како фотографија и без линк до него, се вели дека каде што вирусот вртоглаво коси со нови случаи најмногу страдаат невакцинираните. Никаде во написот не се тврди дека вакцините се виновни за бројот на заразени, за да може да се извлече таков заклучок во Фејсбук објавата.

Преку лажно претставување на лесно проверливи бројки и невистинити тврдења дека вакцините го предизвикуваат вирусот, се манипулира јавноста со цел да се откаже од процесот на вакцинација. Оваа објава е дел од поширока антиваксерска кампања која се заснова на неточни информации и паушални тврдења.

 

 

 

 


Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Тој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција