Невистина е дека Данска ќе го води ковид ,,како обичен грип”

Копенхаген. Фото: CAPTAIN RAJU, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат поради високото ниво на вакцинирано население од 71 отсто

Целосна дезинформација е дека Данска ќе ги укине рестриктивните мерки затоа што ковид-19 ќе го смета како грип. Голем дел од мерките се олабавуваат поради високото ниво на вакцинирано население од 71 отсто

 

Во медиумиите се појавија тврдења во кои се вели дека од 10 септември Данска ги укинува мерките и ќе го води ковид како да е обичен грип. Слични написи се појавија и кога станува збор за Норвешка. Ваквите написи главно се преземаат од медиумите во Србија (овде и овде), но понекогаш и директно од западните портали за ширење дезинформации. Написот кој е предмет на оваа рецензија во меѓувреме беше избришан, но тврдењата изнесени во него или тврдења, слични на оние изнесени во избришаниот напис, сè уште кружат на социјалните мрежи и стануваат вирални. Не е точно дека Данска ќе го води ковид како обичен грип, затоа што ковид не е обичен грип.

На 10 септември, данската влада ќе ги укине преостанатите рестрикции против ковид затоа што нивното Министерство за здравство објави дека „корона вирусот повеќе не е критична опасност за општеството“, поради високото ниво на вакцинација во Данска.

Епидемијата е под контрола, имаме рекордни нивоа на вакцинирани, изјави данскиот министер за здравство Магнус Хајнике, додавајќи дека затоа може да се олабават рестриктивните мерки што беа на сила поради ковид-19.

Министерот на здравство на Данска, сепак, додаде дека иако земјата е во добра ситуација моментално, епидемијата не е завршена и дека данската влада не би се двоумела брзо да реагира ако пандемијата пак му се закани на есенцијалното функционирање на општеството.

Данска е третата земја во Европската унија по бројот на вакцинирани граѓани. Дури 71 процент од данското население има примено две дози вакцина против ковид-19.

Данска меѓу првите земји во Европа воведе „локдаун“ во март минатата година, ги затвори училиштата и бизнисите кои не се есенцијални. Во текот на пандемијата данските власти ги зајакнуваа и ги олабавуваа рестриктивните мерки, а на 21 април годинава Данска воведе и вакцинален пасош.

Сите овие факти укажуваат на тоа дека данските здравствени власти навремено, ефикасно и сериозно ја зедоа предвид состојбата со корона вирусот, а не дека ја изедначуваа со обичен грип.

Данските ресторани, барови, кино сали, спортски сали и фризерници се отворени за сите што ќе докажат дека се целосно вакцинирани или имаат негативен ПЦР тест во последните 72 часа. Или, пак, доколку прележале ковид пред не повеќе од 12 недели. Од 1-ви август корона пасош е потребен за влез во данските ноќни клубови, големи и масовни настани како фудбалски натпревари. Сепак, во Данска остануваат на сила рестрикциите за патување барем до октомври. 

 

Властите на првиот сигнал веднаш ќе реагираат спротивно

Данската агенција за безбедност објави дека ќе се намали и капацитетот за ковид-19 тестирања.

Ако се појави потреба ќе го зголемиме капацитетот за тестирање, рече Лисбет Зимер Џонс, директор на данската агенција за безбедност. Досега во Данска регистрирани се 342.474 случаи на ковид.

Земјата и понатаму продолжува да ги мониторира состојбите и рестрикциите околу ковид-19 не се олабавуваат поради тоа што пандемијата или вирусот не постојат или поради тоа што ковид е исто што и грип, туку затоа што над 71 процент од данското население е вакцинирано. Оттука, написите и содржините, кои тврдат дека Данска го изедначилна ковид-19 со грипот ги оценуваме како дезинформации, т.е невистини.

 

 


Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Тој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција