Никола Тодоров: Во Македонија за прв пат извршена трансплантација на рожница

Никола Тодоров, Министер за здравство | Извор: Канал 5 | Датум: 16.02.2014

Три трансплантации на рожница, првпат во Република Македонија, се извршени во Европската очна болница во Скопје. Во врска со извршените интервенции  министерот за здравство Никола Тодоров денеска во просториите на Министерството се сретна со раководството на Европската очна болница. Министерот Тодоров изјави дека Република Македонија се вбројува во една од ретките земји во поширокиот регион каде се изведуваат ваков вид интервенции. Појасни дека за тој тип интервенции досега пациентите од Македонија биле упатувани во Русија и во други европски земји [Датум: 23.11.2013 | Извор: 24 Вести]

nikola_todorov_g1_13

Образложение:

Веднаш по изјавата на Министерот за здравство, до медиумите беше испратено демант во кој со докази се наведува дека првата трансплантација на рожница во Македонија е направена уште во 1968 година на Клиниката за очни болести при медицинскиот факултет во Скопје од страна на проф. др. Димитар Миовски. Информациите од лекарската фела во Македонија, исто така ја потврдуваат информацијата која е испратена до медиумите.

Фотографијата е преземна од CentarNews.mk

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција