Категорија...

Изјави: Надворешни работи

Сепак има реакција од Владата и МНР за инцидентот со македонското знаме на турнирот „Австралија…

Од партијата Левица прашуваат зошто македонското знаме е забрането за пренос на тенискиот турнир „Австралија Опен“ и зошто нема реакции од властите. Вчера изутрина од Министерството за надворешни работи, а по неколку часа и премиерот,…

Мицкоски неточно тврди дека Владата не прави ништо за евакуација на македонските државјани од Израел

Без никакви аргументи лидерот на опозицијата изнесе невистини во врска со активностите на власта за евакуација на македонски државјани од Израел, при што имаше и оценка за различни позиции во Владата за конфликтот во таа земја

Јанко Бачев споделува неверодостојна изјава на Фидел Кастро за следна војна во Европа

Лидерот на политичката партија Единствена Македoнија, Јанко Бачев, на својот Фејсбук профил сподели изјава која наводно ја кажал поранешниот претседател на Куба, Фидел Кастро. Но, иако Кастро никогаш не изјавил вакво нешто како што тврди…

Не е точно дека Русија не гранатира цивилни објекти и дека снимките од Мариупол се лажни

Тврдењето на рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин дека руските вооружени сили не гранатираат цивилни објекти и дека снимките од Мариупол се лажни, делува чудно и во најмала рака прозвучува неразумно во ситуација кога бројни…

Не е точно дека Турција има неутрален став за војната во Украина

Наспроти тврдењето на претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев дека Турција има неутрален став во однос на војната во Украина, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кажа дека неговата земја ја поддржува борбата на Украина…

Не е точна изјавата на Глен Бек дека САД побарале од македонските власти да не примаат бегалци од…

Тврдењето на коментаторот и водител од САД, Гле Бек, дека Стејт Депратментот на САД „и кажал на Македонија да прекине со примањето бегалци од Авганистан“ е недвосмислено демантирано од страна на властите во земјава. Подготовките за приемот…

Експертските комисии на Македонија и Грција се обврска од Спогодбата со прецизен временски рок

Формирањето експертски комисии е прецизно регулирано во Договорот и тие одредби се со прецизни временски рокови, според кои не само што не се брза со процесот, туку има и извесно мало доцнење

Условеноста не го менува фактот – има покана и датум и за во НАТО и за во ЕУ

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ изнесен преку портпролот Наум Стоилковски за тоа дека македонската дипломатија крахирала и дека Македонија не станува членка на НАТО и нема датум за преговори со ЕУ е невистина

Обвинувањата за руско мешање во Македонија не се неосновани

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод интервјуто на  министерката за одбрана Радмила Шекеринска за агенцијата „Блумберг“ (во кое таа рече дека новата Влада ги зајакнува напорите за…

И „Фајненшл Тајмс“ понекогаш греши

Изјавата на Милошоски, во која тој тврди дека зад насловот на „Фајненшл Тајмс“ стои некаква стратегија за промена на името на Република Македонија, на која наводно се согласила новата македонска Влада, не е ништо друго туку евтина…

Вистина: Десет пати зголемен бројот на мигранти

Армијата на Република Македонија е подготвена за прифаќање на зголемен број странски државјани, меѓутоа во моментов нема потреба од зголемување на бројот на војници на македонската јужна граница. Ова го истакна министерот за одбрана ,…

Никовски: Премиерот е повикан во САД за да биде уценуван и суден!

Aмбасадорот Ристо Никовски во својата колумна за порталот МКД (10.01.2016), насловена „Во Вашингтон, прек суд за Груевски“, меѓу другото, напиша: По правило, секоја покана во Белата куќа, во Вашингтон, е особена чест. Сме читале што сѐ…

Ристо Никовски: Какви ингеренции има ЕУ во однос на Виенската конвенција

Во врска со обзнанието на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадено на 27.02.2015 дека најмалку шест амбасадори на најважните земји биле прислушувани, истражувачката мрежа БИРН на 28.03.2015 година објави дека евроамбасадорот Аиво Орав до…

Али Ахмети: Наскоро во Косово само со лична карта

„Денеска се потпиша договорот меѓу Македонија и Албанија за нашите граѓани да ја минуваат границата само со лични карти. Утре ќе се потпише договор и со Косово и ќе имаме уште понапреднати односи меѓу земјите во регионот, затоа што ова…