#Одговорност е улици и патишта без дупки

Надлежен за главните градски сообраќајници во Скопје е градоначалникот на градот, а за споредните улици – градоначалниците на скопските општини. Општините низ Македонија исто така се надлежни за улиците во своите општини, освен за регионалните патишта и за автопатиштата за кои надлежна е државата.

 

 

Дупки на улиците има толку многу што возачите и граѓаните почнаа да ги користат и социјалните мрежи за да искомуницираат, да се информираат и да се предупредат меѓусебно за некоја нова или некоја стара, ама особено длабока дупка.

Колку и да внимаваме, последниве години веќе сè е залудно – улиците во Скопје се кратер до кратер! Избегнуваш една дупка, завршуваш во друга. Градежната експанзија ги урнисува и колку-толку добрите коловози. Одвреме-навреме се прикрпува нешто, ама тоа е залудно – за кратко време станува полошо. Најлошо е кога ќе заврне и ударните дупки ќе се наполнат со вода, па не се познаваат.

Како што пишуваа медиумите, од Јавното претпријатие „Улици и патишта“, кое е задолжено за одржување на скопските улици, тврдат дека имаат граѓански тужби за надомест на штета за оштетени возила.

Сè повеќе тужби има и против општините.

Надлежен за главните градски сообраќајници во Скопје е градоначалникот на градот, а за споредните улици – градоначалниците на скопските општини. Општините низ Македонија исто така се надлежни за улиците во своите општини, освен за регионалните патишта и за автопатиштата за кои надлежна е државата.

Сите тие последниве години повеќе внимание посветуваат на „шминкање“, подигнување споменици и на садење сезонско цвеќе, отколку на темелна реконструкција.

Надвор од градските улици полни со дупки, возачите во Македонија говорат дека во моментов единствена „нормална“ релација е автопатот Скопје – Тетово – Скопје, а сите други се ризични и бараат особена внимателност, поради дотрајаноста или поради лошата изведба.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција