Основците во Струмица добиваат јаболко за ужина

Фото: strumica.gov.mk

Бесплатен оброк за сите ученици во основно образование

[Извор: Изборна програма на Коста Јаневски за локалните избори 2017-2021 – „Живот во Струмица за сите“ (стр.13);  датум: октомври 2017]

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Во кампањата за локалните избори (октомври 2017 година), градоначалникот на Општина на Струмица, Коста Јаневски, како кандидат на СДСМ за челната функција во Општината, меѓу другото, вети и  бесплатна ужина за сите ученици во основното образование. Ова ветување  на Јаневски дадено во неговата изборна програма „Живот во Струмица за сите“ , во делот посветен на учениците (стр.13), е исполнето.

Пред  почетокот на  оваа учебна година (2019/2020)  дел од медиумите известија дека Општина Струмица за првпат од својот Буџет издвојува средства за ужина на ученици од основното образование во висина од 2.022.440 денари .

На први октомври градоначалникот Јаневски при посетата на основното училиште ,,Сандо Масев”, кажа дека Општината обезбедила средства основците секој ден да добиваат бесплатно здрав оброк – овошје за ужина.

На 28 октомври (2019) дел од медиумите информираа дека во Струмица започна да се реализира проектот „Здрав оброк за секое дете“,  со кој сите основци во Општината секој ден ќе добиваат по едно јаболко.

Денеска започнавме со реализацијата на проектот Јаболко за секое дете – за здрави навики. Во сите основни општински училишта беа поделени вкупно 5. 000 јаболка на учениците од прво до деветто одделение. Секој ден од понеделник до петок децата ќе добиваат по едно јаболко. Со овој проект им овозможуваме на децата секојдневно консумирање на овошје и создавање на здрави навики во исхраната, “ кажа Јаневски при неговата вчерашна посета  на основното општинско училиште „Никола Вапцаров“ во Струмица.

 Информација и фотографии за  проектот „здрава ужинка за сите деца“, со кој се опфатени децата од основите училишта од Општина Струмица,  се објавени и на веб-страницата на Општината.

 

ИЗВОРИ:

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Оставете реакција