Порталб.мк: Никој не планира да вметне микрочипови во нашите тела

Со почетокот на глобалната пандемија на ковид-19, започна жестока кампања на дезинформации. Во светот, бројот на жртви како резултат на ковид-19 надмина два милиона, додека во нашето општество сè уште има дискусии за постоењето на овој вирус. Станувајќи плен на лажни вести, многу луѓе дури стравуваат дека за време на вакцинацијата против ковид-19 ќе им се вметнат микрочипови во своето тело, пишува „Порталб.мк“.

 

Додека низ светот бројот на заразени со ковид-19 достигна речиси 100 милиони луѓе, од кои над еден милион случаи завршија со смрт, во нашиот регион коронавирусот продолжува да биде плодна почва за дезинформации. Теориите на заговор за коронавирусот се многу разновидни, меѓутоа многу актуелна и вознемирувачка е теоријата дека пандемијата е ситуација создадена специјално за да ги измами луѓето да се вградат микрочипови во нашите тела. Неточните информации се главниот фактор што предизвикува таков хаос во јавноста, чии последици можат да бидат фатални за многу поединци.

Пред извесно време, во информативните портали на албански јазик во Македонија и регионот, еден напис стана вирален, а содржеше тврдења за заговор, или како што беше напишано „шокантни факти за вистината на коронавирусот“. Во написот се тврди дека микрочипови се пронајдени во телата на 1.000 лица заразени со ковид-19. Иако предметниот напис не почитува ниту еден новинарски стандард и не е заснован на никакви научни факти, наметна лажна слика во јавноста дека преку вакцинација против ковид-19 на луѓето ќе им се вметнат микрочипови со цел да се ограничи бројот на глобалното население.

 

Демистификација

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална пандемија на 11 март 2020 година. Во објаснувањето на СЗО за оваа болест се вели дека коронавирусите се големо семејство вируси кои се способни да предизвикаат болест кај луѓето и животните. Кај луѓето, повеќето коронавируси предизвикуваат болести на респираторниот систем. Ковид-19 е заразна болест предизвикана од неодамна откриениот коронавирус, нова генетска мутација на вирусот САРС што се прошири во 2003 година. Овој вирус и новата болест беа непознати за светот пред да се прошират во Вухан, Кина, во декември 2019 година. Новиот вирус беше именуван COVID-19 што значи: CO-корона, VI-вирус, D (анг.- disease), 19 – е поврзано со 2019 година.

Вакцинацијата е една од најефикасните начини за спречување на болести. Вакцината му помага на имунолошкиот систем да препознае и да се бори против патогените микроорганизми (туѓи супстанции кои предизвикуваат болести во организмот), како што се вирусите или бактериите. Експертите велат дека не постои можност каков било технолошки материјал да биде вклучен во содржината на вакцината.

Д-р Вилбур Чен, научник за заразни болести од Центарот за развој на вакцини и глобално здравје на Универзитетот во Мериленд, за „Политифакт“ изјави дека идејата за вакцина што содржи РФИД технологија е апсурдна.

Дури и најмалата верзија на микрочипот е преголема за да навлезе во иглата на вакцината. Микрочиповите што најчесто се користат за следење на домашните миленици се мали како зрно ориз, или со други зборови, големи како зрно ориз. Ниту една од иглите за вакцинација што ја користиме нема дијаметар што дозволува да помине дури и зрно ориз, рече д-р Вилбур Чен.

Новинарот има голема одговорност во пренесувањето информации. Приоритет на совесен новинар треба да биде професионалноста, исправноста и неутралноста. Основните етички принципи на новинарскиот Кодекс укажуваат дека:

Новинарите имаат улога да пренесуваат информации, идеи и мислења и право да коментираат. Почитувајќи ги етичките вредности и професионалните стандарди во пренесувањето на информациите, новинарите ќе бидат чесни, објективни и точни.

Новинарот Џелал Незири, цени дека постојат две причини зошто лажните вести се парадоксно толку веродостојни за нас: прво, тие се спектакуларни, многу поинтересни од реалните вести; и второ, Северна Македонија е на дното на списокот на европски земји за медиумска писменост.

Со само 10 од 100 максимални поени, што е голема разлика со тоа што Финска е на првото место со 76 поени. Значи, многу малку граѓани кои имаат пристап до Интернет знаат да разликуваат вистинити од лаги од областа на информациите преку Интернет. Според статистичките податоци, во Северна Македонија над 70 отсто од граѓаните имаат пристап до Интернет, од кои повеќето немаат медиумска писменост, вели Незири.

Според него, ова е добра основа за ширење лажни вести од центрите на политичка моќ на земјата, за борба против политичкиот противник, како и од странски центри кои се заинтересирани  во земјата и регионот да владеат несигурноста, конфликти и недовербата во кредибилни институции и медиуми.

За време на пандемијата, Русија и Кина често користеа лажни вести за да го конструираат наративот дека САД и ЕУ стојат зад коронавирусот, дека Русија и Кина се поспособни да ја издржат пандемијата и да покажат поголема солидарност со другите земји или дека вирусот воопшто не постои. Без подигнување на нивото на писменост, без медиумска писменост на читателот од основно, средно и високо образование, како и без континуирана кампања, земјата и регионот ќе останат полигони за тестирање на различни форми на дезинформација ,  нагласува Незири.

Нивото на медиумска писменост во светот

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција