Проектите на „Метаморфозис“ претставени на водечката ТВ емисија „360 степени“ на Алсат-М

 

Искуствата од проектите на Фондацијата „Метаморфозис“, кои се однесуваат на проверката на факти во медиумите и (не)исполнувањата на изборните ветувања на партиите беа претставени на водечката ТВ емисија од информативен, репортажен и дебатен формат „36о степени“ на „Алсат-М.“

Прилогот најпрвин провери како се исполнуваат 5 случајно избрани ветувања на политичките партии, а потоа следеше и разговор си уредникот на Сервисот за проверка на факти, Владимир Петрески.

Целата емисија можете да ја видите долу. Прилогот за изборните ветувања започнува од 18:38 секунди, а разговорот од 28:30 секунди.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција