Рамиз Мерко

Градоначалник на општина Струга од номеври 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден на 12.04.1957 година во Струга.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-Од 1964-1976 г. ги завршува основното и средното образование

-Од  1976-1980 г. завршува високо образование – Универзитетски студии.

-Од 2008-2013 г. прво завршува последипломски студии, а потоа и докторски студии, со што се стекнува со титулата доктор на науки

Во неговат официјална биографија не се наведени школите ниту универзитетите каде што учел и студирал

 

КАРИЕРА

-Од 1980-1982 г. Раководител на производство во земјоделски комбинат (не е наведено кој)

-Од 1983-1999 г. Виш референт во Агенција за развој на земјоделство

-Од 1990 – 2003 г. Управител на приватен семеен бизнис, земјоделска аптека

-Од 2003-2005 г. Раководител на Подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување во Струга

– Од 2013-2014 г. е Универзитетски професор, Доцент на Меѓународниот Универзитет во Струга, а од 2017 е надворешен професор на истиот универзитет

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Од 2005-2013 г. е Градоначалник на Општина Струга, кандидиран од ДУИ

-Од 2014-2016 г. е пратеник во Собранието на РМ од ДУИ

-Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од премиерот Зоран Заев е од 31.05.2017

-ДУИ го кандидира за градоначалник на Струга и тој победува со тесно прегласување во вториот круг каде што против кандидат му беше лидерот на Алјансата за Албанците и дотогашниот градоначалник Зијадин Села

 

ИЗВОРИ:

Општина Струга – официјален веб сајт

Собрание на РМ – Предлог за состав на Влада на РМ

*Прв пат објавено во 2017 година, дополнето во јануари 2018

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција