Реконструирана е улицата „Лазар Личеноски“ од СРЦ „Кале“ до булеварот „Никола Карев“

Фото: skopje.gov.mk

 

Реконструкција на улицата Лазар Личеноски – фаза 2;

[Извор: Официјална веб-страница на Град Скопје; Датум: април 2020г.]

 

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Ветувањето на  градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за реконструкција на улицата „Лазар Личеноски“  е  исполнето. Ова ветување Шилегов го даде пред неколку месеци на прес-конференција, најавувајќи градежна офанзива на градските сообраќајници.

Реконструкцијата на оваа сообраќајница  во Скопје започна на пчетокот на септември и го опфати потегот од  СРЦ „Кале“ до крстосницата со булеварот „Никола Карев“, што претставува втора фаза од обновата на оваа улица.

Фото:skopje.gov.mk

Градежните работи на споменатата делница завршија минатиот месец. Од Град Скопје информираа дека е направена  целосна реконструкција на коловозот во должина од 1.300 метри, реконструкција и проширување на постојните тротоари, како и замена на оштетените рабници.

Фото:skopje.gov.mk

 Информација и фотографии за завршувањето на реконструкцијата на оваа сообраќајница се објавени на  официјалната  веб-страница на Град Скопје  и во повеќе во медиуми.

 

ИЗВОРИ:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција