Реконструирана спортската сала во О.У. „Перпарими“ во Чегране

Подобри услови за учениците во Чегране уште од 2014г. Фото: Општина Гостивар

Во текот на изборната кампања во 2014 година, во гостиварскотото село Чегране, градоначалникот на општина Гостивар, Невзат Бејта, вети дека ќе се изгради спортска сала на ова место. И во Политичката платформа беше предвиденa реконструкција на спортската сала во О.У. „Перпарими“ во село Чегране, Гостивар. Проектот требаше да се заврши во периодот 2013-2017.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Проектот „Реконструкција на спортската сала во О.У. „Перпарими“ во село Чегране е потполно реализиран.

Во месец март 2013 година, градоначалникот на општина Гостивар, Невзат Бејта, вети дека во следниот мандат (2014-2018), ќе продолжи да гради во Гостивар, особено ќе се изградат спортски сали.

На 21 октомври 2014, градоначалникот Бејта, заедно за раководителите на неколку централни и локални институции, во село Чегране ја промовира реконструкцијата на спортската сала во основното училиште „Перпарими“ во истото село.

„…Како што им ветивме на жителите на Чегране, на директорот, наставниците, учениците и родителите, ние ја реконструиравме салата. Општина Гостивар издвои околу 10 илјади евра…„. (Извор: TВ Глоби)

Во спортската сала се извршени следните работи: бојадисана е салата, бојадисани се вратите и прозорците, поправен е подот, поправена е електричната инсталација и осветлувањето, исто така и греењето. (Извор: Служба за информирање, Општина Гостивар)

Според методологијата на Вистиномер, можеме да констатираме дека проектот „ Реконструкција на спортската сала на О.У. ,Перпарими’ – с. Чегране, (Гостивар)“, е потполно реализира

ИЗВОРИ:

Оценила: Рабие Абази

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција