Рената Дескоска

 

Министер за правда во Владата на РМ предводена од Зоран Заев, избрана на 31 мај 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-Родена е на 3.05.1972 година во Скопје. Дипломира на Правниот факултет во Скопје во 1994 година и таму ја заснова својата професионална кариера. Покрај научната работа и професионалната политичка кариера која ја започнува во 2014 година, Дескоска е љубител на книжевноста и автор на драма, збирка поезија и други книжевни дела кои ги објавува во раните деведесети години на минатиот век.

 

КАРИЕРА

-Демонстратор и асистент на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ во Скопје од 1995 до 2003 година

-Избрана е за Доцент на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ во Скопје од 2003-2008 година

-Прогласена е во звањето Вонреден професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ во Скопје од 2008-2012 г.

-Го добива звањето Редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ во Скопје во 2012 година

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Политичката кариера ја започнува во СДСМ, а во органите и телата на партија е заедно со гарнитурата што доаѓа по изборот на Зоран Заев за претседател на партијата.

-Во 2014 година станува пратеник во Собранието на РМ, како носител на листа на СДСМ на вонредните избори во таа година

-На 31.05.2017 г. избрана е за министер за образование во Владата предводена од Зоран Заев

 

ИЗВОРИ:

Собрание на РМ – Веб сајт

Правен Факултет „Јустинија Први“ при УКИМ, Скопје – Веб сајт

Википедија

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција