Рецензија: ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ – Што се случи во Горно Лакочереј!?

ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ-Што се случи во Горно Лакочереј-crop-resize

Како и во секој останат случај на сензационализам во новинарството и овде е тешко да се утврдат мотивите зошто толку многу се апострофира случај што во полициските билтени месечно добива барем по неколку „фотокопии“. Навистина станува збор за кражба, но ништо во неа не е невообичаено, ниту егзибиционистичко до степен да се наведува читателот дека ќе се шокира или, пак, дека ќе прочита нешто досега невидено.

ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ-Што се случи во Горно ЛакочерејЛинк до оригиналниот напис: ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ – Што се случи во Горно Лакочереј!?

Датум и време на објавување: 20.06.2014, 14:39

Датум на рецензирање: 22.06.2014

Рецензент: Мирослава Бурнс

Текстуалниот дел е целосно преземен од полициски билтен и тој, оттука, претставува еднострана информација. Меѓутоа, станува збор за официјален извор и основаните причини за сомневање во вистинитоста во изнесеното се мали. Вистинитоста на тексот не е проблем, туку проблем е неговото претставување во насловот. Новинарот би требало да држи реален тон за настаните за кои известува, односно да не собира кликови со беспотребно хиперболизирање.

Ниту еден критериум не ја прави оваа вест толку невообичаена за да го заслужи коментарот во насловот „ЌЕ СЕ ШОКИРАТЕ“. Ова, проследено со големината на фонтот, покажува намера да се привлече големо внимание, да се алармира читателот на некоја невообичаена случка за која се известува. И шокот навистина пристигнува. Кога ќе се прочита содржината на напишаното, се редат низа прашалници: што е она од кое треба да се шокира читателот?

Во текстот воопшто не е направен напор за дополнително истражување. Тој е копи-пејст од билтенот на МВР и не изискува особена новинарска работа. Во ваков случај, најголемиот авторски придонес, авторот го има во насловот, што е промашен по точност и по интензитет. Народски кажано, од мува се прави слон.

Новинарот одговорно треба да ја информира јавноста, што подразбира и да не ја манипулира. Манипулацијата на кратки патеки може да донесе некој клик плус, но од аспект на кредибилноста е нарушувачка и ја руши довербата.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција