Рецензија: Протест на студентите против екстерното тестирање

studenti-09876-098098700-crop-resize

Оваа вест можеби е коректна во текстот, но е невистинита во насловот. Со него е направен обид да се засили веста и да се каже дека конечно студентите се освестија и, еве, им „текна“ да протестираат. Но, во сета оваа работа се заборавило на еден битен момент. А, тоа е дека секој ден има свое утре. Парадоксот да биде уште поголем, на овој ист медиум утредента е објавен текст со кој се „караат“ студентите. Овој наслов предизвика бура од позитивни реакции низ социјалните мрежи, а утредента тие реакции масовно станаа негативни. И повторно студентите беа виновни, иако тие немаат врска со овој наслов. Ова само покажува какви реакции може да предизвика неточен новинарски наслов.

studentiЛинк до оригиналниот напис: Протест на студентите против екстерното тестирање 

Датум и време на објавување: 22.10.2014, 11:27

Датум на рецензирање: 24.10.2014

Рецензент: Владо Ѓорчев

 

КАДЕ ИМА ПРОТЕСТ?

Насловот ја прави целата забуна. Инаку, во текстот точно стои што ќе се случува:

„-Слободен собир, дискусија и организирање на автентична студентска организација која ќе се бори против екстерното тестирање на студентите. Се работи за тебе, мене и сите студенти кои сме засегнати од екстерната небулоза, се вели во повикот за протест пред споменикот на Св. Кирил и Методиј кој се наоѓа пред Правниот, Економскиот и Филозофскиот факултет.“

Значи, и во плакатот кој е преземен и објавен стои дека станува збор за „Слободен собир, дискусија и организирање на автентична студентска организација“. Никаде не се споменува протест. Сепак, во текстот и тука се прави грешка кога во завршницата од овој пасус е неведено: „се вели во повикот за протест“.

Како што е објаснето и на плакатот и од соопштението на студентите, се работи само за собир и за дискусија. Во текстот тоа е малку предимензионирано со што се направила и целата збрка.

Работата да биде потрагична, утредента на истото место е објавен напис со наслов: (ВИДЕО) Студентите не протестираа, „замолија“ да не ги снимаат, во кој е забележано дека:

„Околу триесетина студенти се собраа пред споменикот на „Св. Кирил и Методиј“ во кругот на универзитетот, нo не протестираа како што првично беше најавено против одлуката и тие да бидат дел од екстерното тестирање.“

Значи, неточноста од првиот текст продолжува и утредента во продолжението и сето тоа врз грбот на студентите.

Инаку, текстот е содржаен колку што дозволило и соопштението, кое било објавено на фејсбук-група, како што се тврди во текстот. Но, и покрај овие два текста, не се појави друг во кој се исправени грешките, а нема објавено ниту извинување. Исто така, нема ниту демант од студените за намерата што ја имале при пласирањето на повикот.

Сепак, како и да е, насловот е неточен, што е недозволиво во новинарството, а преку овој текст се виде и колкава штета може да направи. Од херои, студентите, за една вечер, станаа предавници. Втарата крупна работа, која може допрва да донесе последици е дали кога навистина би имало протест организиран од студентите, некој ќе ги разбере сериозно и ќе се придружи кон него.

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција