Роберт Поповски

Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден на 14.05. 1967 во Скопје. Поповски е оженет и татко на две деца

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-По образование е новнар. Има студирано и дипломирано на Интердисциплинарните студии по новинарство при УКИМ во Скопје од втората половина на осумдесетите години на минатиот век

 

КАРИЕРА

-Од 1987 г., најпрво како хонорарен, а потоа и како професионален новинар работи во повеќе медиуми во Македонија, почнувајќи од МТВ, Вечер, Нова Македонија, Сител, Канал 5…најдолго се задржува во Канал 5, водејќи ја емисијата X/O, од 2004 до 2012 година

-Од 2012-2013 година е слободен новинар и сопственик на фирма за продукција и консултантски усуги

-Од 2013 станува Советник на Претседателот на СДСМ Зоран Заев за комуникација и креирање политики

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

– Министер без ресор во Владата на РМ, предводена од Зоран Заев од 31.05.2017

 

 

ИЗВОРИ:

-Собрание на РМ – Предлог за состав на Влада на РМ

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција