Категорија...

Актуелно

Чипа: Пандемијата силно ги погоди албанските медиуми, над 40 новинари ги загубија работните места

Пандемијата од ковид -19 има  големо влијание врз стабилноста на медиумите во Албанија, вели Александар Чипа, претседател на Унијата на албанските новинари. Во интервју за Portalb.mk, Чипа потенцира дека медиумите претрпеле силен удар од…

Дезинформација за притвор на градоначалникот на Василево, преземена од десетина портали без проверка

Оваа дезинформација за неколку минути беше преземена од најмалку десетина други портали со сензационалистички наслови без да биде проверена, но дел од медиумите по неколку часа ја повлекоа веста без никакво образложение

АНАЛИЗА: Платите на вработените во седумте Центри за плански развој – само во Полошкиот се „тајна“?

Од 23.429 денари  до максимални 52.724 нето месечна плата – во овие рамки се движи износот на висината на вработените во Центрите за плански развој во земјава кои се клучна „карика“ за реализација на проектите на локално ниво со цел…

„Порталб.мк“ ќе преземе мерки против порталите кои манипулираа со изборната анализа на Роберт Несими

Повеќе портали на албански јазик од земјава ја злоупотребија во изборни цели, за време на изборен молк анализата која „Порталб.мк“ традиционално, секој изборен циклус ја објавува во соработка со експертот Роберт Несими, а се…

Лага е дека 24 годишната тетовчанка починала од крварење а не од Ковид 19

Пишува Мирослава Бурнс Заблуда и паника создаде информацијата пласирана во Фејсбук групата ,,Здравје со игла не влегува", откако во Македонија почина најмладата жртва на коронавирусот, 24 годишна тетовчанка која се лекувала на…

Предизборен молк

Почитувани читатели, Од 24 часот денеска до 21 часот вo среда (15 јули 2020 година) трае предизборниот молк. Како и пред секои избори, така и овојпат, во овој период „Вистиномер“ нема да објавува содржини поврзани со изборите – ниту на…

Нема официјални докази дека Панчевски ја напуштил државата

Пишува: Жаклина Цветковска Сензационалистички и непоткрепен со ниеден доказ е насловот на текстот објавен на порталот maktel.mk, со наслов „ЃУБРЕТО ПАНЧЕВСКИ ФАТИ ЏАДЕ ВО БУДИМПЕШТА КАЈ СВОЈОТ ШЕФ: Панчевски во бегство,…

Објавен нецелосен говор и пристрасни коментари

Пишува: Билјана Т. Димко На 11 јули 2020 на порталот „Курир“ е објавен прилогот со наслов: „Не му е сеедно“- Димитров уплашен и на висок тон држи изборен митинг, социјалните мрежи со стотици коментари. Насловот е…

Со поигрувања на етничката карта, се напаѓа ДУИ

Пишува: Шефкије Аласани Рецензираме вест објавена на порталот „Арена“ на  09.07.2020 со наслов: Трубат за законот за албанскиот јазик, но функционерите на ДУИ не го кријат копнежот по македонскиот јазик.  Насловот на овој напис е…

Лажна вест е дека Нина Ангеловска му понудила оставка на Заев

Пишува Жаклина Цветковска Рецензираме текст со наслов „Заев не и дозволил на Нина Ангеловска да си даде оставка?!“, кој е полн со шпекулации, непоткрепени коментари и тенденциозно заземање страна кога се пишува за…

Фотовест што наликува на партиски коментар

Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид 24  на 10 јули, под наслов „(ФОТО) Розевиот свет на Константин Георгиески“. Уште со самиот наслов авторот се обидува да го дискредитира градоначалникот…

Контраспин: Мицкоски предзборно спинува за „правда во првите 100 дена“

Ветувањето дека „во првите сто дена од власта на ВМРО-ДПМНЕ секој што се огрешил пред законот и осрамотил пред граѓаните“ е типичен спин, кој е насочен кон граѓани на кои им се бендисуваат „цврста рака“, автократи и диктатори