Русија го прогласи опозиционерот Навални за „терорист и екстремист“

Ставањето на „терористичката“ листа на државната служба за финансиски мониторинг, „Росфинмониторинг“, значи дека Навални и членовите на неговиот тим се предмет на ограничувања на банкарските трансакции и треба да бараат одобрение секогаш кога сакаат да ги користат нивните сметки

Ставањето на „терористичката“ листа на државната служба за финансиски мониторинг, „Росфинмониторинг“, значи дека Навални и членовите на неговиот тим се предмет на ограничувања на банкарските трансакции и треба да бараат одобрение секогаш кога сакаат да ги користат нивните сметки

 

Водечкиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, кој е во затвор една година, е вклучен во листата на „терористи и екстремисти“ на руската федерална служба за финансиски мониторинг, „Росфинмониторинг“, јави новинската агенција „Франс Прес“ (АФП).

Одлуката е дел од мерките за репресија против опозицијата и критичките гласови во Русија, наведува АФП.

„Терористичката“ листа на државната служба за финансиски мониторинг значи дека Навални и членовите на неговиот тим се предмет на ограничувања на банкарските трансакции и треба да бараат одобрение секогаш кога сакаат да ги користат нивните сметки.

На списокот се најде и една од блиските соработнички на Навални, Љубов Собољ, која побегна во егзил пред да биде кривично гонета.

Собољ, едно од лицата на популарниот канал на Навални на Јутјуб, за медиумите изјави дека „Путин ги прогласува за терористи сите што не му се допаѓаат“.

Шефот на кабинетот на Навални, Леонид Волков, на Фејсбук напиша:

Горд сум што работам во нашиот добар тим на „екстремисти и терористи“. Девалвирајќи го значењето на зборовите и претворајќи го нивното значење внатре кон надвор, Кремљ си копа подлабока дупка за себе. Прави сè за да ги натера оние кои сè уште веруваат во Путин да престанат да му веруваат.

Според Фондот за борба против корупцијата, покрај организацијата на Навални која беше забранета во јуни, на списокот се додадени и најмалку девет лица поврзани со опозициското движење. Во средината на јануари, на списокот беа додадени двајца од главните соработници на Навални, Иван Жданов и Леонид Волков, кои живеат во егзил.

Списокот на „Росфинмониторинг“ вклучува илјадници поединци и стотици политички, исламистички, религиозни и ултранационалистички организации забранети во Русија, како што се талибанците и Исламската држава.

Навални беше уапсен на 17 јануари 2021 година на аеродромот во Москва, откако се врати од опоравувањето во Германија по тешкото труење во Сибир во август претходната година, за кое, како што рече, одговорен е рускиот претседател Владимир Путин. Неговото апсење предизвика тензии во односите со Западот кој бара негово ослободување.

Потоа, Навални беше осуден на две и пол години затвор за случајот „проневера“, што тој го окарактеризира како политички прогон.

Братот на Навални, Олег, беше осуден на една година условна казна во август минатата година. Тој беше меѓу групата обвинети за поттикнување на луѓето да ги прекршуваат ограничувањата за ковид-19 присуствувајќи на неовластени протести во јануари 2021 година.

Рускиот регулатор на медиуми Роскомнадзор во јули минатата година блокираше 49 веб-страници поврзани со Навални.

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција