Саша Богдановиќ

Саша Богдановиќ е градоначалник на Општина Центар

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден на 17 мај 1985, во Постојна, СР Словенија.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

2000 – 2004  – Средно медицинско училиште “Др. Панче Караѓозов“ – Скопје

2004 – 2009  – Правен факултет “Јустинијан Први“ – Скопје; катедра по политички науки

 

КАРИЕРА

2009 – 2013  – „Кумал-СК“ – фабрика за изолациони материјали

2013 – 2017  – Директор на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“

2017 –  Градоначалник на Центар

 

ИЗВОРИ

Веб-страница на Општина Центар:  Градоначалник/Биографија

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција