Сашо Јанкоски

Сашо Јанкоски e градоначалник на Oпштина Вевчани

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Јанкоски е роден е 1972 година, женет е и има две деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Тој е дипломиран машински инженер

 

КАРИЕРА

Јанкоски работел во приватна фирма како програмер на CNC машини.

Тој е претседател на Општинската организација на СДСМ од Вевчани. Претходно бил координатор на советничката група „Независни граѓани“ во Советот на Општина Вевчани, а во далечната 1987 година како средношколец  учествувал во штрајкот со глад на вевчанската младина во битката со тогашната власт во познатиот „Вевчански случај“.

На локалните избори кои се одржаа на 15 октомври 2017 година  бил избран за градоначалник на Општина Вевчани.

 

ИЗВОР:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција