Силвана Бонева

Актуелен член на Државната изборна комисија (ДИК) од ВМРО-ДПМНЕ и личност чиј глас се слуша во многу „бомби“ или таа е тема на разговорите во нив.

 

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Родена на 21 август1959 година во Струмица. Мажена, мајка на две деца.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија од 2006 година и координатор на Пратеничката група до 2015.

Во рамките на пратеничкиот мандат била заменик-претседател на Национален совет за евроинтеграции, член на Буџетскиот совет на Собранието на РМ и член на повеќе комисии. Била и член на Делегација на Собранието на Република Македонија во Интерпарламентарната унија, на Делегација на Собранието на Република Македонија во парламентарниот комитет за стабилизација и асоцијација, потоа на Мешовит парламентарен комитет ЕУ – Република Македонија). Силвана Бонева била и член на пратенички групи за соработка со парламенти на три други земји

 

Бомбите

Силвана Бонева беше споменувана во прислушкуваните разговори, но исто така можеше да се слушне во повеќе разговори и како директен учесник, посебно во контекст на изборни активности, закани и притисоци на гласачи. Исто така нејзиното име беше инволвирано и активности за координирање, организирање, предлагање и форсирање на некои закони по скратена постапка, по наредба на Никола Груевски.

СЈО нема покренато обвинение, иако постојат јасни индиции за злоупотреба на службена должност, како и за изборни нерегуларности.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција