Спиро Ристовски

Спиро Ристовски е  заменик-министер за образование на Република Македонија.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Роден е на 6 јули 1981 година во Скопје.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

2005 – Дипломиран правник, Факултетот за правни студии „Јустинијан Први“, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје.

 

ПРОФЕСИОНАЛНО  ИСКУСТВО

2005-2006 – Правник во приватен сектор.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

29 мај 2013 – 2014 – Министер за образование и наука.

2011 – 2013 – Министер за труд и социјална политика.

2008 – 2011 – Заменик-министер за труд и социјална политика.

2007-2008 – Заменик-директор на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување-МАПАС.

 

Бомбите

Името на Спиро Ристески остана забележано во прислушкуваните разговори како еден од коодинаторите за изборните активности и нерегуларности. Исто така Ристоски беше поврзан преку „бомбите“ со злоупотреба на службената положба од позиција на висок функционер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција