Browsing Tag

бебиња

Човечкиот живот е евтин кога царуваат дезинформациите

Човечкиот живот е евтин во случај на војна каде прва жртва е секогаш вистината, но е уште поевтин кога царуваат дезинформациите на помоќниот во војната. Па така, иако и Израелците и Палестинците се човечки битија, цената на нивните животи е…

Витаминот „К“, кој им се дава на бебињата, не е токсин, туку спречува крварење

Со години, уште од 1961 година, на бебињата им се дава витаминот К, затоа што при раѓањето го немаат во доволни количини што може да доведе до крвавења кои може да се животозагрозувачки. Витаминот К сам по себе не содржи алуминиум, но…

Украина има законски регулирано сурогат-мајчинство, а не фарми за бебиња

Не е вистина дека во видеото се повикуваат жените од Украина да ги претворат своите матки во машини за правење бебиња. Од оригиналното видео се гледа дека е наменето за странските фамилии кои се загрижени за тоа како тече процесот за…

Лажни изјави за пиење крв од деца и педофилија, атрибуирани на Мел Гибсон и Тереза Меј

Мел Гибсон никогаш не дал коментари за наводни кругови кои злоупотребуваат деца за крв и јадат детско месо, пишуваат странски проверувачи на факти, повикувајќи се на демант од неговиот публицист Алан Ниероб.  Во врска со делот од постот…

Светскиот економски форум не забранува зачнување бебиња на природен начин

Светскиот економски форум нема никакви овластувања да забранува природно зачнување, ниту пак, на нивната агенда се наоѓа таква небулозна цел. Насловот, што се споделува во постот, не е проследен со логични факти, односно самото тврдење е…

Невистинит пост агитира против вакцинација на бебињата

Токму благодарение на вакцините, некои болести, како што се големите сипаници, целосно се искоренети. Некои се на прагот да бидат искоренети, како на пример полио, а многу други се ставени под контрола и се наоѓаат на патот до целосно…

Не е точно дека невакцинираните деца се екстремно поздрави и попаметни од вакцинираните

Нема никакви научни докази базирани на истражувања од кои миже да се извлече заклучок дека децата не треба да се вакцинираат или дека невакцинираните деца се поздрави и попаметни од вакцнираните. Вакцините спречуваат заразни болести, немаат…

Вакцините против ковид-19 не предизвикуваат спинална мускулна атрофија

Нема докази дека испитувањата за спинална мускулна атрофија врз новороденчињата во Хрватска, ќе се прават за да се провери дали ковид вакцините им ја предизвикале оваа дијагноза поради тоа што мајките им биле вакцинирани против ковид-19.…

Не е точно дека вакцината против ковид за бебиња подразбира нивно жртвување

Во текстот на Дејли Мејл, за којшто во постот нема линк за да се пристапи, се вели дека Обединетото Кралство ги одобрило вакцините против ковид за бебиња и дека медицински професионалци утврдиле дека помала доза од вакцината на Фајзер е…

Не е вистина дека бебињата на вакцинирани мајки развиваат ВАИДС

Од почетокот на вакциналната кампања до денес се шират дезинформации дека вакцините се штетни за мајките и нивните бебиња, сепак тие не се фактички поткрепени. Пребарувањето во легитимната биомедицинска литература не пронаоѓа термин…

Лага е дека вакцините против ковид-19 се штетни за трудниците и за плодот

Лажните тврдења дека вакцините против ковид-19 се штетни за бремените жени и нивните бебиња не се нови и тие се провлекуваат за време на целата пандемија на коронавирусот, заедно со другите теории на заговор поврзани со вирусот и вакцините.…

Не е точно дека студија покажала дека 80 проценти од вакцинираните жени имале спонтан абортус

Не е вистина дека според студија на First New England Medicine, 80 проценти од жените што се вакцинирале во првото и второто тримесечје од бременоста имале спонтан абортус. Написот кој се темели на студијата, како што пишуваат странски…

Вакцините против ковид-19 немаат штетни последици врз мајките и врз нивните бебиња

Tврдењето дека „бебињата на вакцинираните родители се раѓаат без белиот дел од окото“ се неточни. На интернет се прошири ваква дезинформација, преку објавување видео од бебе во болница, кое е предвреме родено. Меѓутоа, мајката на бебето, за…

Вакцините не се ѓаволски течности произведени од абортирани бебиња

Независно на кои вакцини се мисли во постот, на оние против коронавирусот или против други болести,  неточно е тврдењето дека се прават абортуси за да се добијат вакцини.  За да се направат некои од вакцините против ковид-19, при…

Дезинформација е дека вакцините содржат ткива од убиени бебиња

Вакцините против ковид-19 не содржат клетки од абортирани фетуси. Меѓутоа, за да се направат некои од вакцините против ковид-19, при тестирањето и истражувањата биле користени фетални клеточни линии. Феталните клеточни линии се нешто многу…

Стара странска фотографија со бебиња, претставена како „убавините на Македонија“

Преку објава на Фејсбук се шири фотографија на две бебиња  за која се тврди дека е направена кај нас. Но, од историјатот на интернет пребарувачите се гледа дека оваа фотографија е стара барем една година,  првично објавена во странство и…