Browsing Tag

безбедност

Контраспин: Спин е дека не се прави ништо за справување со заканите со бомби

Со манипулативна комуникација со јавноста во која има ред вистина, ред полувистина и невистина главната партија на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ спинува за феноменот на хибридните закани со кои се соочува државата веќе пет месеци – заканите со…

Храната што во себе има обезмастен прав од домашен штурец, ќе мора тоа да го содржи на етикетата

Не е точно дека ЕУ донела закон дека храната што содржи инсекти треба на етикетата да има јасна информација дека во себе има прашок од овие инсекти. Напротив, тоа мора да биде означено вклучително со името и видот на инсектот и…

Контраспин: „Крокодилските солзи“ на Мицкоски за барикадите пред Св. Спас се спин

На 4-ти февруари пред и во Св. Спас кога се одбележуваше годишнината од раѓањето на Гоце Делчев немаше ниту еден инцидент. Се друго, дали летал хеликоптер, дронови или имало две наместо една или ниедна барикада...се работи на проценка на…

Може ли да се стори повеќе за зголемување на безбедноста на медиумските работници?

Прашањето за физичката безбедност и заканите кон новинарите и медиумските работници е сѐ уште актуелно. Иако има одредено поместување во позитивна насока, сепак, тие и натаму се соочени со физички закани при извршување на својата работа и…

Пендаровски не бил советник за безбедност и надворешна политика од 1990 година

Професорката Гордана Силјановска – Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори,  вечерва во дебатата со претседателските кандидати на МРТ обраќајќи му се  Стево Пендаровски , кандидатот на…

Фондацијата Метаморфозис заедно со МИОА го одбележува денот на побезбеден интернет

Денеска, 05 февруари во над 140 земји од светот се одбележува меѓународниот Ден на побезбеден интернет под мотото „Заедно за подобар интернет“. Одбележувањето на овој ден претставува повик за акција кон сите засегнати…