Browsing Tag

Бугарија

Контраспин: Репреговарањето секако носи неизвесност и несигурност во однос на ЕУ

Политичката проценка дека прифаќањето на рамката е голема грешка, води до обид за репреговарање на рамката со ЕУ, како и преиспитување на Договорот со Бугарија, односно обид за репреговарање и на овој договор. Сето тоа пак води до…

Францускиот предлог не ја содржи бугарската негаторска резолуција

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на Канал 5 телевизија изјави дека во францускиот предлог и во деловите од преговарачката рамка ја има суштината на бугарската резолуција во која се негираат македонскиот народ, нација,…

Контраспин: Концептот „Да станеме посакувани и Бугарија ќе биде пред свршен чин“ е магла

Во уште еден неодреден сет одговори за европската перспектива на С. Македонија доколку ВМРО-ДПМНЕ ја формира идната влада, нејзиниот лидер Мицкоски во еден момент најавува не така брзо решение,„доколку од другата страна немаме вистински…

Пресудата за сопственикот на „Беса транс“ е за фалсификување исправа, а не за причините за несреќата

Сопственикот на „Беса транс“ доби казна од една година и осум месец затвор за делото фалсификување исправа за автобусот, со кој во ноември 2021 година во Бугарија загинаа 45 лица. Исто така, казнета е и фирмата „Беса транс“ како правно…

Дезинформациски круг на релација Софија-Белград-Скопје со типичен руски шмек 

Познат е патот по кој течат руските дезинфо наративи - oд Русија преку Србија, па низ целиот Западен Балкан. Овојпат за промена, изворот е од соседна Бугарија. Лавината тргнува од емисијата „Не се плашете со Васил Василев“, потоа се…

Путин не кажал дека Бугарија треба да се дели

Објава на руски блог којашто е нечие лично мислење, се пренесува прво во бугарски медиуми, па на крај во македонски медиуми и на социјални мрежи, каде што ѝ се прикачува наводен цитат од Путин за поделба на Бугарија, што тој никогаш не го…

Пет години се чека на бугарскиот центар за борба против дезинформациите

Одговарајќи на прашање дали е потребен специјален закон за борбата со дезинформациите, односно, специјално руските дезинформации, Денков одговори дека се разгледува прашањето за донесување таков закон. Втора варијанта, вели тој, е да се…

Бугарија не дозволи прелет на авионот на Лавров поради санкциите против Захарова, а не поради С.…

Дел од руската делегација на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје беше и портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, чие присуство во рускиот авион ја натерало Бугарија да ја отповика дозволата за прелет…

Пропаганда и црни кампањи се шират преку забавни сајтови и страници на Фејсбук во Бугарија

Никола Тулечки од Factcheck.bg вели дека бугарски страници на Фејсбук како „Доза среќа“ или „Допри ми ја раката ако ме сакаш“ и слични со чудни имиња кои не изгледаат како да служат за ширење на медиумски содржини всушност споделуваат…

Mанипулaција со изјавата на Рама – Бугарија нема да ја нападне Северна Македонија

Објавата со неодредениот текстуален дел и со фотографиите намерно манипулира со изјавата на Рама, со цел да се претстави некаква воена закана од Бугарија кон Северна Македонија. Рама не предвидел дека такво нешто ќе се случи, туку употребил…

Рециклирани дезинформации: Наводната фармацевтка од Бугарија по три години пристигна во Северна…

Фабрикуваната објава во која се шират невистини за фармацевтската индустрија, со цел таа да се претстави како неетичка, неморална,  лукративна и алчна, но истовремено се удира и по довербата во државните институции, е бајата најмалку три…

Со невистини за Протоколот со Бугарија се подгрева атмосферата пред уставните измени

Протоколот којшто МНР го објави нема никаква врска со ограничувања на слободата на Македонците, ниту менување на нивната култура или историја. Постот е насочен да шири дезинформации за измените на Уставот и да се отежни процесот на…

Не е вистина дека ЕУ го забранила увозот на украинска пченица во пет земји членки

Во постот што го рецензираме неточно се тврди дека ЕУ го забранила увозот на пченица од Украина во некои од земјите членки. Напротив ЕУ се спротивстави на едностраните одлуки на Полска, Унгарија, Словачка, Романија и Бугарија привремено да…

Социјалните мрежи и медиуми – лост за ширење на авторитарни пропаганди

Руската пропаганда користи различни форми на социјални медиуми и канали за ширење на својата пропаганда. Води војна во Украина, но води и хибридна војна со многу повеќе земји. Северна Македонија и Балканот се мета на оваа пропаганда

Божилов не рекол дека Бугарија ќе обвини Македонци за дојавите за бомби во Бугарија

Од оригиналната изјава на Божилов дадена за БНТ, се гледа дека тој изјавил нешто во сосема друг контекст и воопшто не кажал дека Бугарија ќе обвинува Македонци за дојавите за бомби. Божилов зборува за покренување на обвиненија во Македонија…

Влијанието на Бугарија – принцип на обратен азимут

За разлика од влијанието на Русија и Кина во Северна Македонија, кое во најголема мера се шири врз основа на позитивна идентификација и посакувани и/или споделувани вредности, може да се каже дека влијанието кое што го остварува Бугарија се…

Врабчев: Примитивниот национализам во Бугарија доаѓа од Кремљ

Андреј Врабчев е скулптор од Софија и кандидат на партијата Продолжуваме со промената за пратеник во бугарското собрание на изборите кои ќе се одржат на 2 април.  Според него руската пропаганда има директна врска со лошите односи помеѓу…

АНАЛИЗА: Македонија и Бугарија – политичката тензија под притисок ги стави економските релации!

Бугарија е петти по ред трговски партнер на Македонија. По 2021 година, инвестициите од Бугарија во земјава се со забавено темпо, но има обиди за „затоплување“ на економските релации во тензичен политички амбиент, пишува Порталб.мк