Browsing Tag

новинари

Зголемен бројот на приватни тужби против новинарите – нова закана по истражувачкото новинарство

Стратешки тужби против јавното учество (SLAPPs), кои главно ги покренуваат политичари и јавни фигури, ѝ се закануваат на слободата на медиумите и на пристапот до клучни информации, заклучија учесниците на дискусијата во рамки на заедничката…

Во изборни години бројот на напади и закани врз новинарите се зголемува за четири пати

Со цел превенирање на несакани ситуации и ризици за медиумските работници, пред сѐ, оние при работа на терен, одржување вакви настани е од голема важност за испраќање на јасна порака дека напад на новинар е кривично дело за кое законот…

Гир и европските амбасадори во посета за поддршка на Фондација Метаморфозис

Проверувачите на факти играат витална улога во заштитата на демократијата и во обезбедувањето пристап на јавноста до точни информации. Тие ја заслужуваат поддршката од сите!, напиша на социјалната платформа X евроамбасадорот Гир по…

ЗНМ: Пријава против Миленко Неделковски за говор на омраза кон новинарите на Метаморфозис

Од Здружението најавија дека ќе поднесат пријава до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР со барање да се преземат итни мерки против ширење на говор на омраза и нетрпеливост кон новинарите што се дел од трите…

Најголем број од новинарите и медиумските работници заработуваат потпросечни плати

Најголем број од новинарите и медиумските работници за својата работа примаат надомест под просечната плата во државата, покажа истражувањето кое е изработено од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Институтот…

Опасното трио: Медиуми – вештачка интелигенција – дезинформации

„Луѓето потсвесно им веруваат на фотографите, дека тоа е апсолутна вистина, но сега практично со употребата на промптови и без никаква употреба на фотоапарати или камери и без лично присуство на лице место добиваме производ кој изгледа како…

Новинарите за борбата против дезинформации: И институциите и медиумите се одговорни

„За разлика од повеќето медиуми кои внимаваат на проверката на факти во своите производи пред истите да се објават, „Вистиномер“ се занимава со проверка на веќе објавени информации, рече Владимир Петрески, главен уредник на „Вистиномер“…

ДЕБАТА: Српските таблоиди и дезинформациите најголем проблем за новинарите од Западен Балкан

Црна Гора, Македонија, Србија, БиХ ги претставија клучните проблеми во медиумската сфера и впечатокот е дека речиси сите се соочуваат со слични или идентични проблеми - таблоидното новинарство, недоволната регулација на онлајн медиумите и…

Метаморфозис со поддршка на новинарскиот протест против судската одлука за ИРЛ: Одлуката ги…

Фондацијата Метаморфозис го поддржува протестот на новинарите што треба да се одржи утре, 17.11.2023 година, пред Граѓанскиот суд во Скопје поради судската одлука против главниот уредник на Истражувачката репортерска лабораторија…

(ИНТЕРВЈУ) Тардагила: Новинарството е најдобрата професија во светот, а проверувачите на факти се…

Не можете да се потпрете само на вашите извори бидејќи тие извори ќе се обидат да покажат пристрасност и наратив или да ве излажат. Она што треба да го направите е да пронајдете и анализирате податоци од фотографии, видеа. Не гледам како…

Не е точно дека сè повеќе луѓе паѓаат мртви во програма во живо

Онесвестувањата коишто се прикажани во видеата споделени во овој пост не се поврзани со 5Г или со ковид вакцините, туку со замор или точно утврдени медицински состојби од кои за жал, страдаат и новинарите и презентерите, како и луѓе од…

Меѓународна конференција за дезинформациите околу војната во Украина: Првата одговорност на…

Војната во Украина, руските агресорски дејствија, пропагандата и дезинформациите што се шират од руските центри на влијание во онлајн просторот и во некои медиуми, практиката на спротивставувањето на ваквите дезинформации и полувистини,…

Истражните органи молчат пред нападите врз медиумските работници, најчеста мета се новинарките

Кај три вербални напади врз новинарки во 2021 година, заканите доаѓаат од политички фигури. Тоа говори многу за ниската култура за јавна комуникација на релацијата носител на јавна функција – новинар, но говори и за тоа дека носителите на…

Светски ден за слобода на медиумите: Секој втор медиумски работник сака да најде нова професија

За тоа каква е состојбата со медиумите и статусот на новинарите во земјава говорат податоците од анкетата спроведена од Синдикатот на новинари и медиумски работници, каде половина од испитаниците се изјасниле дека би ја напуштиле…

Андреј Захаров, руски сервис на Би-Би-Си: Осум години пропагандата подготвува луѓе за поддршка на…

Андреј Захаров е истражувачки новинар од рускиот сервис на Би-Би-Си. Тој се пресели од Русија во ноември минатата година, кога беше назначен за „странски агент“ во Русија, како што се случи и со многу други новинари. Моментално живее во…

Руски новинари даваат откази поради медиумската пропаганда на Кремљ

Не беше потребно да се мислам дали ова што се случува во Украина е мировна операција. Ова е војна. Сакам руските граѓани да ме чујат – сакам да научат како изгледа пропагандата, изјави руската новинарка Жана Агалакова

Истражувачката новинарка Елена Милашина избега од Русија по заканите од чеченскиот лидер

Руските власти треба да ја осигураат безбедноста на новинарката Елена Милашина и навремено да ги истражат заканите упатени од чеченскиот лидер Рамзан Кадиров кон неа и кон независните медиуми, соопшти Комитетот за заштита на новинарите

Одговорноста за нападите на новинарите изгубена во триаголникот: судство, обвинителство, МВР

Националните и меѓународните медиумски здруженија забележаа зачестени закани од политичари и јавни службеници, вознемирување на интернет и вербални напади врз новинарите, вклучително и на социјалните мрежи. Во врска со ова ЕК вели дека…