Browsing Tag

Данела Арсовска

Есен за „Зеленото Скопје“ и мега парковите на Арсовска

Од петте ветени мега паркови Данела Арсовска успеа да комплетно да испорача само еден, оној во населбата Ново Село. Следните два, во општините Чаир и Аеродром, прашање е дали може да сметаат како комплетирани бидејќи им недостасуваат многу…

Срамот од елката на Арсовска „блесна“ до Загреб

Дали навистина Скопје заблеска во новогодишна магија, како што вети градоначалничката Арсовска? И дали таа магија може да се види – почувствува во градот, особено на Градскиот плоштад околу тажната, накривена елка? За тоа каква е…

Мета факт: И по повеќе од две години, нема абер од проширувањето на булевар Борис Трајковски кон…

Градот Скопје и по повеќе од 26 месеци од почетокот на градежните работи на терен, нема абер да го заврши проширувањето на булеварот Борис Трајковски меѓу населбите Пинтија и Драчево. Првиот рок зададен од претходниот градоначалник Петре…

Мета факт: Го нема специјалниот закон за заштита на Водно ветен од Данела Арсовска

Градоначалничката Данела Арсовска во декември 2021 година на средба со граѓанските организации „Го сакам Водно“ и „О2“ вети дека Градот Скопје ќе иницира изработка на закон за да се подигне заштитата на Водно на повисоко ниво и со тоа да се…

Градоначалници во посета на САД, Муцунски и Ѓорѓиевски споделуваат фотографии како да се овде

Арсовска, Ѓоргиевски, Муцунски, Коњановски, Христоски и Таравари се дел од работната посета во Вашингтон, но она што е евидентно од нивните профили на социјалните мрежи е дека дел од градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ не објавуваат…

Мета факт: Зелениот спортски кеј од Ѓорче до Долно Лисиче на Данела Арсовска го нема на терен

Во Влае постои единствено пешачка патека долж кејот на Вардар, 14.8.2023 година; Фото: Мета.мк Врз основа на сите собрани податоци од сајтот на Бирото за јавни набавки, од сајтот на Агенцијата за катастар на недвижности и од увидот на…

Мета факт: „Васко Карангелески“ – најкраткиот булевар со пробиени рокови и заборавени багери

Фото: Марјан Лазаревски, преземена со дозвола (30.07.2023) Иако на овој проект се работи и за истиот се сменија двајца градоначалници кои излегоа со различни проценки, оценуваме дека реконструкцијата и изградбата на потегот од булеварот…

Мета факт: Наместо подобри услови и аквариум, скопската Зоолошка доби салмонела и смени на директори

Фото: ЗОО Скопје И покрај ветувањата, скопската Зоолошка градина засега нема добиено нов аквариум, а воедно и го изгуби кандидатскиот статус за членство во ЕАЗА Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во својата програма а во…

Ни трага ни глас од „најдобриот луна парк на Балканот“

Во својата програма градоначалничката Данела Арсовска вети најдобар луна парк на Балканот кој ќе биде отворен во првите две години од нејзиниот мандат. Со оглед на тоа што половина од нејзиниот мандат завршува во ноември, а се уште е е…

Мета факт: Втората половина од 2023 пристигна, ни трага ни глас од бесплатен јавен превоз во Скопје

Скопската градоначалничка Данела Арсовска на 18 октомври 2022 година даде изјава за медиумите, во која вети дека граѓаните на Скопје ќе имаат бесплатен јавен превоз во втората половина на 2023 година

Мета факт: Нема градска лабораторија за контрола на загадувањето во Скопје, едно од предизборните…

На половина од мандатот на Арсовска, лабораторијата сè уште не е отворена, ниту пак има најави за отпочнување на реализација на овој проект

Арсовска се премисли, сепак ќе гради брз автобуски превоз, ама по нејзина „мерка“

Изјавата на скопската градоначалничка Арсовска во која вели дека никогаш не се откажала од проектот „Бас рапид транзит“ (БРТ),  е невистинита, а истовремено и недоследна во однос на нејзините првични ставови за ова прашање. Арсовска набрзо…

Контраспин: Арсовска со тенка аргументација за разрешувањата на директорите

Во изјавата на Арсовска дека неодговорноста и неисполнителноста била главната причина за директорските смени во јавните претпријатија, може да се детектира спин, бидејќи барем во случајот со Перински, образложението на градоначалничката за…

Не се набавени 250 еколошки автобуси

Ветувањето на  градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска за набавка на нови 250 еколошки автобуси досега (03.10.2022) е неисполнето. Ова ветување на Арсовска е меѓу приоритените проекти во нејзината изборна програма, „За модерно Скопје“,…

Нема бесплатен јавен превоз за сите граѓани

Бесплатен јавен автобуски превоз,  вети градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во кампањата за локалните избори кои се одржаа на 17 октомври минатата година. Ова ветување на Арсовска, наведено во нејзината изборната програма, „За…

Контраспин: Штетите од спиновите за пречистителната станица може да станат многу поголеми од 136…

Се додека за тоа што навистина се случувало не се произнесе официјално овластен орган, со добро поткрепени докази кои во транспарентна постапка би биле на увид на јавноста, секое натамошно обвинување во една или друга насока од двете главни…

Контраспин: Ако Арсовска се однесува „како четиригодишно дете“, кабаетот, сепак, е кај ВМРО-ДПМНЕ

Проблемите кои сега се на површина меѓу градоначалничката Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ очигледно се многу подлабоки и на самата партија оддамна и се познати, а требале да ги проверат или да ги превенираат уште пред локалните избори, кога и…

Разрешен директорот на скопската Зоолошка градина по информацијата дека се убивале коњи за да се…

Личната одлука преземена од страна на директорот не соодветствува со основните заложби за хумано чување и одгледување на животни и за истото мора директорот да понесе одговорност, поради што истиот се разрешува, се вели во соопштението на…