Browsing Tag

датум за преговори

Контраспин: Без договорот со Грција (и со Бугарија), не можеше ниту во НАТО, ниту може кон ЕУ

Мицкоски ја извртува вистината кога зборува за околностите под кои земјава стана член на НАТО и за патот за членство во ЕУ. Во интервју што е дадено за „Фокус“, Мицкоски вели дека ќе сме станеле членка на НАТО и без промена на името,…

24 Часа.хр преувеличува разочарување кај Македонците поради отсуството на датум за преговори на…

Хрватскиот портал „24 часа“ (24sata.hr) излезе со текст по усвојувањето на Загребската Декларација на Самитот на ЕУ, чиј наслов е, де факто, дезинформација – „Македонците разочарани, не добија датум за почеток на преговорите“…

Контраспин: Одлуката на ЕУ за датум за преговори секако ќе влијаe врз изборите

И да донесе и да не донесе позитивна одлука за датум за започнување преговори со РСМ, земјите членки од ЕУ би можеле да бидат обвинети дека се мешаат во изборите во Македонија, но ако се се фрла на картата „само датум може да не спаси“,…

Контраспин: Македонија и Албанија извисија за датум за преговори, а не за членство во ЕУ

                Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, во интервју за „Фајненшл тајмс“ сакајќи да ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето  на Унијата со земјите од Западен Балкан, ја…

Македонија од ЕУ доби датум, ама и услови

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање  на тридневниот РОС-РОТ  семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан, кој се одржува во Собранието на Република Македонија, ја даде и следната изјава која ја сметаме за…