Browsing Tag

дезинформација

Екстремно ниските температури не ги негираат глобалното затоплување и климатските промени

Две објави на Фејсбук повторуваат една иста класична невистина - дека екстремно ладни зими на тлото на Европа го негира постоењето на климатските промени, предизвикани од глобалното затоплување. Во првата објава се споделува вест за невреме…

Перформанс во Бразил од 2013 г., преставен како изживување на Французи во Мали

Видеото, кое предизвика големо внимание на Фејсбук всушност прикажува бизарен перформанс на уметникот Регина Хозе Галиндо со наслов „Пиедра“ изведен во Сао Паоло во Бразил за да го привлече вниманието на страдањата на жените од Латинска…

Не е вистина дека Украина има помала инфлација од С. Македонија

Украина нема пониска стапка на инфлација од Северна Македонија како што се тврди во објавата. Украина и Македонија во август 2023 година имале слична стапка на инфлација (8,3% Македонија и 8,6% - Украина), но сепак таа била пониска во…

Стефан Васев од СДСМ не е син на доктор Нино Васев

Не е вистина изнесеното во постот кој го рецензираме, дека Стефан Васев од СДСМ е син на др. Нино Васев, поранешен директор на Клиниката за онкологија. Единствено заедничко им е презимето, но тие не се татко и син, ниту имаат каква било…

Канал 5 никогаш не објавил прилог за фармацевтка Ивона Терзова

Станува збор за конструкција, односно дезинформација, а попатно злоупотребен е и брендот на медиум со национална концесија, со цел дезинформацијата да биде широко прифатена од граѓаните и тие полесно да ја проголтаат, без да ја проверат,…

Министерот Бујар Османи не поседува компании во Велика Британија

Несомнено постојат повеќе луѓе со име Бујар Османи, а оваа објава на Фејсбук манипулира со тој факт. Намерата е да се претстави лажен наратив дека министерот за надворешни работи Бујар Османи поседувал 10 фирми. Со пребарување на интернет…

Фотографијата од Бајден со завои на главата не е вистинска

Фотографијата која што го прикажува американскиот претседател Џо Бајден преврзан со завои на неговата глава не е вистинска и реална. Станува збор за исечок од сатирично видео кое што се споделува на интернет просторот откако Бајден се сопна…

Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат да бидат МК и МКД

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1 став д. Во истиот член, исто така, се наведува дека ознаката само за регистарските…

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да се спречи да има материјал што понатаму би се разгорувал

Дезинформација е дека Македонците се избришани од графата за национална припадност за упис на…

За националните малцинства постојат одредени квоти на факултетите во земјава, со цел да се обезбедат еднакви можности за образование на националните заедници, кои се малцинство. Во конкурсите кои ги распишува Министерството за образование и…

Споменикот во Валандово нема никаква врска со сатанизмот, туку со земјотресот од 1931 г.

Споменикот поставен во центарот на Валандово е составен од обелиск и пентаграм, но тој нема никаква врска со сатанизмот. Тој е поставен во 1931 година, во чест на жртвите од катастрофалниот земјотрес што го зафатил гратчето истата година.…

Не е Јане од Македонија, туку Исмаил од Турција

Во пост со фотографија лажно се тврди дека содржината на фотографијата е од Македонија. Станува збор за изменета содржина на фотографијата на која е прикажан сиромашен ученик кој морал на училиште да оди со импровизиран ранец бидејќи немал…

Дезинформација е дека имало киднапер во средното музичко училиште во Скопје

Текстот што се споделува на социјалните мрежи се повикува на  објава од профил на Фејсбук, којашто подоцна е избришана од самиот корисник кој призна дека споделил дезинформација. МВР ја демантираше  веста за наводен киднапер во средното…

Не е вистина дека ќе ѝ ги донираме хеликоптерите на Украина

Објава на Фејсбук шири невистини дека нашата земја ќе ѝ донира хеликоптери на Украина. Вистиномер праша во Министерството за одбрана, од каде што ни одговорија дека „нема таква одлука и во овој момент не се размислува за таква донација“.…

Контраспин: Апасиев без аргумент спинува дека народот е проруски

Резултатите од истражувањата на јавното мислење, колку и да се со стапици, сепак остануваат еден од најрелевантните аргументи кога се искажуваат ставови за мислењата или ориентираноста на граѓаните. Од неколку анкети може да се констатира…

Не е точно дека ковид вакцините се забранети ширум светот

Точно е дека ширум светот се шират дезинформации дека вакцината е забранета во повеќе држави, во склоп на антивакциналната кампања која е дебанкирана. Њујорк Тајмс редовно објавува податоци за досега администрираните дози ширум светот по…

Фејсбук објава манипулира дека Украина е „топовско месо“ во војната со Русија

САД и западните сојузници во многу наврати покажале дека одлуките за иднината на Украина се во рацете на Украина и нејзините институции. Уште повеќе, многупати е повторена изреката „ништо за и околу Украина без Украина“ и тоа дури и од…

Името на брендот Пепси не е поврзано со Израел

Името на пијалокот Пепси не е кратенка од „Платете до последен цент, спасете го Израел". Објаснувањето за оваа кратенка е урбан мит. Со купувањето на Пепси, потрошувачите не поддржуваат убивање Палестинци. Главните акционери на ПепсиКо,…