Browsing Tag

Доналд Трамп

Не е точно дека „војската на Трамп“ во 2020 година спасувала деца заробени во кафези

Оваа објава предизвикува емпатија кај корисниците на социјални мрежи кои во голем број ја споделиле, иако станува збор за невистина. Трите фотографии немаат никаква меѓусебна поврзаност, ниту, пак, се на каков било начин поврзани со…

Трамп лани во февруари тврдеше дека ковид-19 ќе го снема во април тековната 2020 година, не годинава

Имаме објава на Фејсбук која претставува комбинација од „кликбејт“ (clickbait) и недостаток на контекст (missing context) со цел да привлече внимание и кликови. Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, уште на почетокот на…

Не е точно дека Трамп „се враќа на местото претседател наместо Бајден“

Написот, гледан во целина, е манипулативен и тој многу повеќе дезинформира отколку што информира. Манипулацијата е остварена преку недостиг на контекст во насловот, односно недостиг на минимумот неопходни информации преку кои би дознале…

Одликуван професор по медицина тврди дека ковид-19 е измислен за да се сруши Трамп

На социјалните мрежи се споделува напис, кој се повикува на видеоматеријал (од 3:25 мин.) од гостувањето на белградскиот професор во пензија, д-р Бранимир Несторовиќ, во емисијата „Теорија на заговорите“ на српската телевизија Хепи. Иако е…

Трамп веќе не е претседател на САД и немало атентат врз него

Не постои ниту еден запис од официјални или од неофицијални извори дека претходниот претседател на САД, Доналд Трамп, бил жртва на атентат на 9 јануари годинава. Ова тврдење е измислица. Неточно е и тврдењето дека Трамп е инаугуриран за…

Не е точно дека послeдната порака од Трамп до Бајден била ,,Џо, знаеш дека победив”

Со оглед на тоа што содржината на писмото сè уште е тајна, пост или твит не може да знае што има во писмото кое Трамп, наводно, му ги напишал на Бајден пред да замине од Белата Куќа. Тоа особено не може да биде точно ако се тврди дека во…

Дезинформација е дека Tрамп ги помилувал оние кои упаднаа во Конгресот

Трамп ниту ги помилува ниту им ја намали казната на оние кои упаднаа во Конгресот. Целата листа на помилувани лица може да се погледне на веб-страницата на американското министерство за правда. Таму јасно се гледа дека ниедно од…

Дфр Лаб: За екстремните десничари, настаните во САД беа победа

Тероризмот е спектакл. Како нападите стануваат сè пошокантни и драматични, големината на нивната публика се зголемува. Иако повеќето се преплашени и револтирани од ваквото насилство, мало малцинство станува доволно инспирирано за да планира…

Комичарите Џим Кери и Маја Рудолф лажно претставени како Бајден и неговата сопруга

Скеч од комичното шоу „Saturday Night Live“, во кој Џим Кери и Маја Рудолф се во улоги на Џо Бјаден и Камала Харис, е злоупотребен за ширење невистини  за новиот американски претседателски пар 

Ниту Џо Бајден е педофил, ниту неговиот син Хантер – станува збор за дезинформации

Дезинформации околу наводното педофилство на идниот американски претседател Џо Бајден почнале да се шират преку теориите на заговор уште во првата половина на 2020 г, а завршуваат со предизборната кампања, но овој пат насочени кон…

Со измислена изјава на Трамп се манипулира јавноста дека Kовид-19 е обична настинка

Постот му припишува непостоечка изјава на претседателот на САД, Доналд Трамп во која се вели дека Ковид-19 е само една обична настинка, како и дека пандемијата е прогласена само за „да се заплаши светската популација, да се уништи светската…

Демистификација: Нема ништо „пранкерско“(шегобијно) во индициите дека Москва се меша во изборите

Објавување на стар аудио за разговор на „Грета Тунберг“ и Зоран Заев во овој момент, нема никаква допирна точка со наводната шегобијност, туку со директно инволвирање во изборите во РСМ од страна на „пријателите на Кремљ“