Browsing Tag

ЕУ

Лага е дека ако си за ЕУ треба да јадеш инсекти за да не умреш

Никој не ги принудува граѓаните на ЕУ да јадат инсекти за да не умрат, како што тоа се тврди во постот. Во својата анализа за лажните вести поврзани со инсектите за јадење, Едмо.еу идентификува три главни дезинформациски наративи меѓу кои и…

Кју Анон пропаганда за сатанизација на НАТО и ЕУ

Две тези во оваа објава, онаа за „сатанското НАТО“ и онаа за „педофилската ЕУ“ ,  премногу асоцираат на дезинформациите и пропагандата која се шири од Кремљ, a која му е посветена на Западот во обид да се оправда агресивната руска воена…

ЕУ нема да ги депортира мажите на возраст од 18 до 60 години назад во Украина

Според европскиот комесар, ЕУ нема да депортира никого спротивно на неговата волја. Тоа значи дека украинските мажи кои моментално живеат во Европа не се во ризик за присилна депортација. Исто така ЕУ не планира да го забрани влезот на мажи…

Никаде во Европа не е дозволено 8 годишни деца да прават што сакаат со своето тело 

Не постои земја во Европа каде операциите за промена на полот се дозволени на 8 годишна возраст. Возраста за ваква операција без потребата да се согласи на неа родителот е 18 години во Бугарија, Кипар, Грција, Франција, Унгарија, Романија и…

Александар Николоски не признал дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и против ЕУ

Не е вистина дека Николоски признал дека ВМРО-ДПМНЕ е антизападна и дека е против ЕУ, како што тврди оваа објава на Фејсбук. Очигледно е дека станува збор за монтирано видео, со цел да се оцрни најголемата опозициска партија. Доколку се…

Не постои ЕУ агенда за уништување на традиционалното производство на храна

Во објавата на Фејсбук не е споделен целиот текст и не може да се види дека станува збор за евтаназија на свињи во Хрватска поради исклучително заразната болест африканска чума, а не за постоење на некаков глобален план за уништување на…

Германија не ја враќа марката назад и не излегува од ЕУ

Во Германија марката не е официјална валута од 2002 година кога беше прифатено еврото. Нема никакви најави дека ќе се врати марката во употреба, ниту дека Германија ќе излезе од ЕУ. Ваквите гласини датираат уште од 2011 година, но никогаш…

Стратешките партнери на С. Македонија ни го честитаа празникот Илинден

Објавата што ја анализираме, намерно шири лажни вести и ги оцрнува стратешките партнери на С. Македонија, нарекувајќи ги „душмани“, а на сметка на тоа ја глорифицира Русија. Точно е дека Русија ни го честита празникот Илинден, но честитки…

Убивањето на свињите во Хрватска не е американска агенда, туку заштита од болест

Африканска чума кај свињите е вирусно заболување кај домашните и дивите свињи, кај сите старосни категории и предизвикува големи економски загуби. Наспроти изнесеното во постот дека САД има некаква врска со убивањето на свињите заразени со…

Западот не сака да ги изгладни граѓаните на Нигер „до смрт“

Во постот се прави несоодветна споредба меѓу Русија и Нигер, при што прстот се вперува во ЕУ (Западот) како виновник за двете различни ситуации. Во случајот војната во Украина, Русија беше таа која што нападна без провокација суверена и…

Европската Унија нема агенда да го уништи земјоделието и сточниот фонд до 2030 година

Стратегијата на ЕУ „Од фарма до виљушка“ има цел да се намали употребата на штетни пестициди. До 2030 година, 25 проценти од вкупното обработливо земјиште треба да биде искористено за органско земјоделство, употребата на хемикалии и…

Лажно се прикажува дека Украина е марионета, а не независна држава која си го брани суверенитетот

Не е точно дека Украинци умираат и се раселени поради Зеленски. Русија ја нападна Украина, а Зеленски ја предводи нацијата во нејзината битка за одбрана на територијалниот интегритет и  суверенитет.  Украина добива помош од  ЕУ и НАТО…

Не, Русија не е „100 пати повеќе“ сакана од Велика Британија и САД

Според истражувањата на Галуп и на ИРИ, доминантното мислење на граѓаните на Северна Македонија не се совпаѓа со тврдењето во постот дека Русија е сакана многу повеќе од Велика Британија и САД

Медиумски наративи за ЕУ како фактор за зголемено руско влијание во Северна Македонија

Кога се проценува влијанието кое ја изместува Северна Македонија од прокламираниот процес на демократски развој насочен кон прифаќање на вредностите на Европската Унија (ЕУ) и пристапување кон ЕУ, не смее да се занемари како во македонските…

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

фото: dole777 на Unsplash Како дел од пошироките напори за борба против руските дезинформации, ЕУ побара од Фејсбук и останатите платформи да вложат повеќе ресурси за проверка на факти во содржините во источна Европа, каде што руските…

Не е точно дека владата на Украина се заканува дека ќе почне терористички напади низ Европа

Во исечокот од видеото кој погрешно е интерпретиран во постот, Подољак  зборува за хипотетичка ситуација во која ЕУ би престанала да ѝ помага на Украина и објаснува што би се случувало во Европа, доколку престане помошта во оружје. Но, тој…

Твитер се повлече од доброволниот кодекс за дезинформации на ЕУ

Фото: Joshua Hoehne, Unsplash Од август, Твитер ќе биде законски обврзана да се бори против дезинформациите во Европската Унија Социјалната мрежа Твитер се повлекла од доброволниот кодекс на Европската Унија (ЕУ) за борба против…

Османи во Брисел: Не сме директно на бојното поле, ама сепак сме на бојно поле од наративи и…

Фото: МНР Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел учествуваше на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан Министерот за надворешни работи…