Browsing Tag

Евреи

Холокаустот не е измислен, ниту пак, бројката од 6 милиони убиени Евреи!

Меморијалниот центар на холокаустот во САД, потврдува дека најточната проценка за бројот на човечки животи кои се загубени во холокаустот од еврејската заедница е 6 милиони. Музејот исто така истакнува дека утврдувањето на точниот број е…

Катакомбите во Париз претставени како тунелот до синагогата во Њујорк

Тунелот и подземните соби кои се прикажани на видеото не би можеле да бидат дел од синагогата во Њујорк, затоа што таму е откриен само еден тунел. Просториите што се прикажани на видеото се дел од катакомбите кои се наоѓаат во Париз.…

Нема докази дека Евреите киднапирале и злоупотребувале деца во пронајдените тунели во Њујорк

Визуелни елементи, изработени со алатки за вештачка интелигенција се користат како потврда дека Евреите се пријатели и финансиери на „сите антимакедонски партии“. А, всушност, станува збор за ширење говор на омраза против припадниците на…

Со руски измислени „докази“се шири антисемитска пропаганда

Една од најпознатите измислици за „еврејскиот заговор“ и воедно најпознатиот фалсификат со трагични последици во светската историја се  т.н. „Протоколите на сионските мудреци“. Станува збор за опасна лага, публикација која е создадена во…

Купишта невистини за војната во Украина „зачинети“ и со „големиот ресет“

Објавата неточно тврди дека војната во Украина ја почнал колективниот Запад, поврзувајќи го ова со „големиот ресет“ во кој улога имале и Евреите. Факт е дека војната во Украина ја започна Русија и дека западните земји само ѝ помагаат на…

Зеленски не е син на Сорос

Таткото на Зеленски не е Џорџ Сорос туку Олександр Зеленски, професор и компјутерски научник, претседател на одделот за кибернетика и компјутерски хардвер на Киевскиот Рих Стејт Универзитет за економија и технологија. Мајката на Зеленски е…

Религиозен ритуал претставен како педофилија

Не е вистина дека на видеото споделено во рамките на постот е прикажан доказ за педофилија. Станува збор за религиозен ритуал, кој иако е контроверзен и поттикнува дебати ширум светот, сепак не вклучува педофилија

Хитлер немал еврејска крв, како што тврди Лавров

Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кој рече дека верува дека Хитлер, како и Зеленски, имал еврејска крв, предизвика лавина негативни реакции од страна на еврејскиот народ, барања за извинување и дипломатски…

Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуват на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека…

На фотографијата не е грчки, туку германски војник кој нишани врз жена и дете од Украина (1942)

Оваа фотографија воопшто не е снимена во Егејска Македонија и не станува збор за грчки војник. Со мало пребарување на Интернет може да се види е направена во 1942 година во Укранина и на неа е прикажан германски војник од Втората светска…

Фејсбук отстранил седум милиони постови поради дезинформации за корона вирусот

Во вториот квартал на годинава, односно од почетокот на април до крајот на јуни, Фејсбук отстранил вкупно седум милиони постови, поради ширење дезинформации за корона вирусот, вклучително и оние со препораки за неправилни мерки за заштита…