Browsing Tag

Гоце Делечев

По „стоти пат“ – Пендаровски никогаш не рекол дека Делчев е Бугарин

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборна единица 3 на претстојните избори Драган Ковачки во дебата на национална телевизија ја повтори „по стоти пат“ невистината дека актуелниот претседател Стево Пендаровски, којшто е и…

Контраспин: „Крокодилските солзи“ на Мицкоски за барикадите пред Св. Спас се спин

На 4-ти февруари пред и во Св. Спас кога се одбележуваше годишнината од раѓањето на Гоце Делчев немаше ниту еден инцидент. Се друго, дали летал хеликоптер, дронови или имало две наместо една или ниедна барикада...се работи на проценка на…

Дезинформациски бран во јануари: Руското влијание во спорот меѓу Софија и Скопје

Последното затегнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија и (не)видливата руска рака во процесот на ескалација на односите, се покажа дека е доминантен тренд на дезинформациите што кружеа во македонскиот (но и во бугарскиот)…

Контраспин: За Гоце Делчев ниту се преговарало, ниту ќе се преговара тајно

Не постои ниту еден сериозен аргумент или факт кој би укажал на тоа дека за историското значење на ликот на Гоце Делчев се водат или ќе се водат тајни преговори од страна на македонската влада со Софија. Оттука, спин е одржувањето на јавни…