Browsing Tag

иран

Нема докази дека Путин изјавил оти Русија ќе го поддржи Иран, ако САД се вмеша во конфликтот

Кремљ на 16 април објави извештај од телефонски разговор меѓу Путин и тогашниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси по повод конфликтот меѓу Иран и Израел, наведувајќи дека рускиот претседател повикал на прекин на огнот. Во соопштение на…

Видеото не прикажува паника од ирански напад врз Израел, туку фанови на пејач

Две од трите видеа прикажани во објавата што ја рецензираме се комплетно неповрзани со иранскиот напад врз Израел. Странски проверувачи на факти пишуваат дека првото видео не е од улиците во Израел среде иранскиот напад, туку станува збор…

Јемен не му објави војна на Израел

Откако бунтовничката група Хути го таргетираше Израел со воздушни напади, на социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави дезинформација, според која „Јемен му објавила војна на Израел“. Ама ова не е точно. Хутите не се интернационално признаена…

Црното знаме истакнато на џамија во Иран не значи повик за војна и одмазда

Црното знаме зазема посебно место во исламската историја и традиција. Спротивно на погрешно претставените тврдења преку социјалните мрежи, тоа не претставува повик за оружје, конфликт и одмазда. Истакнувањето на црното знаме на џамија…

Провокативниот постер со ирански хиперсонични ракети во Техеран не е нов, туку од јуни

Фотографијата од постер на кој е претставена иранска хиперсонична ракета е стара. Иако се тврди дека таа претставува неодамнешна случка во Техеран, главниот град на Иран, фотографијата е всушност од јуни оваа година, неколку месеци пред…

Нема докази дека Украина му дала оружје на Хамас

Повикувајќи се на официјално соопштение  на Одбранбеното разузнавање на Украина, Украинска правда пишува дека Русија се подготвува да ја дискредитира Украина со цел да влијае на ставот на сојузниците и на снабдувањето со западно оружје.…

Контраспин: Спин е дека не се прави ништо за справување со заканите со бомби

Со манипулативна комуникација со јавноста во која има ред вистина, ред полувистина и невистина главната партија на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ спинува за феноменот на хибридните закани со кои се соочува државата веќе пет месеци – заканите со…

Манипулативна и нејасна објава со каша од дезинформации за актуелните меѓународни настани

Гледано во целина текстот е  манипулативен и ја дезинформира јавноста за ситуацијата во Иран и војната во Украина, со цел Америка да се прикаже како некое лошо дете кое ги тепа и казнува сите. Притоа, написот не нуди никакви факти и докази…

Фотографија од комеморација на ирански генерал претставена како лажен погреб на починати од ковид-19

Објавената фотографија нема никаква врска со исцениран погреб на починати од ковид-19. Станува збор за комеморативна церемонија во Иран, во јануари 2021 година по повод годишнината од убиството на иранскиот генерал Касам Сулејмани. Тој…

Фотографијата од мајката птица што изгоре е од Иран, а не од Пехчево

Фотографијата што се споделува во оваа објава на Фејсбук е вистинита и веродостојна, но таа не е снимена во Пехчево. Таа е стара повеќе од една година и често пати е пренесувана во контекст на пожари што се случувале во различни земји, ама…

Девојката од оваа фотографија не работи во „централната банка во Лондон“ и таква банка нема

Во текстот се тврди дека девојката е директор на „централна банка на Лондон“, но, утврдивме дека такво нешто не постои. Има банка која се вика Bank of England и таа е централна банка на целото Обединето Кралство. Оваа иста фотографија и на…