Browsing Tag

измама

Повторно лажна „наградна игра“ со злоупотреба на КАМ маркети

КАМ маркет е честа мета на дезинформации за лажни „наградни игри“ кои се користат за различни цели и Вистиномер повеќе пати има разобличувано слични објави, каде како и во овој случај се злоупотребуваат името и брендот на КАМ маркет, со…

Објави на Фејсбук рекламираат лажен лек против хемороиди

Хемороидите, иако се чести и се лекуваат, бараат соодветна медицинска дијагноза и научно докажани третмани. Препаратот против хемороиди кој се рекламира во објавата го нема во регистарот на лекови одобрени од Агенцијата за лекови и…

Владата не нуди никаков додаток – граѓаните мета на фишинг напади

Телефонскиот број од кој пристигнува смс-пораката е од странство, а пишува дека Владата на РСМ нуди додаток од 6.150 денари, при што оставен е линк на кој треба да кликнат граѓаните, а потоа им се бара број од дебитната/кредитната картичка…

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница на која се појавува логото на Канал 5…

Лажен јапонски доктор нуди „волшебни капки“ за лекување на дијабетес

Пребарувањата на фотографијата од наводниот доктор Хироки Саито, покажуваат дека ова е друг човек. На фотографијата се наоѓа професорот на Институтот за технологија во Токио, Јошинори Охсуми кој во 2016 година доби Нобелова награда за…

Измама: Лажен доктор нуди лажен лек за болки во зглобови

Ова е типична онлајн измама која неетички ја користи маката што ја имаат некои луѓе со болести на зглобовите, со цел да ги намами да потрошат еден куп пари за производ кој наводно веднаш ќе им помогне. Притоа се користи непостоечки доктор…

Со измислени личности на интернет се рекламира препарат за драстично намалување на килограмите

Во објавата се нуди наводен продукт за брзо слабеење и тоа преку неетички, лажен маркетинг, со користење на лажни фотографии. На една од фотографиите се тврди дека е прикажана извесна Надежда Начаева, поранешна вработена во македонскиот…

Нема чудотворен лек за варикозни вени

Ова е уште една лажна реклама за чудотворен лек. Се рекламира некаков гел VeinVital, воедно се споделува измислено искуство на личност која се претставува како Моника. За гелот за којшто се тврди дека лекува проширени вени за само една…

Измама: Со фотошопирани фотографии се нуди производ против брчки  

Ова е типична онлајн измама која неетички го користи незадоволството на луѓето од физичкиот изглед, со цел да ги намами да потрошат еден куп пари за да купат наводен производ кој драстично ќе им го промени лицето. Притоа се користи…

Измислен доктор рекламира нерегистриран лек за чистење на крвни садови

Ликот на докторот кој се споменува во текстот споделен во објавата е целосно измислен.Ова е типична онлајн измама која неетички го користи страдањето на луѓето кои имаат здравствени проблеми за да купат наводен лек и да потрошат еден куп…

Не постои чудотворен лек за инвалидитет и зглобови

Станува збор за уште една лажна реклама. Не постои чудотворен лек кој лекува инвалидност и зглобови. Со куп измислени интeрвјуа, лажни лекари, студенти иноватори, измислени ликови, фотошопирани фотографии се рекламира медицински препарат…

Техномаркет не доделува 350 машини за перење ако напишете ,,честитки”

Лажна Фејсбук страница го злоупотребува брендот името и логото на „Техномаркет“ и ги мами корисниците на Фејсбук дека ќе им додели 350 автоматски машини за перење со гребнатинки, доколку искоментираат „честитки“. Ова не е вистина.…

Техномаркет не доделува 350 фрижидери ако искоментирате ,,честитки”

Лажна Фејсбук страница го злоупотребува брендот името и логото на „Техномаркет“ и ги мами корисниците на Фејсбук дека ќе им додели 350 фрижидери со гребнатинки, доколку искоментираат ,,честитки". Ова не е вистина. „Техномаркет“ има своја…

Фејсбук страница нуди греалки, а измамнички ги рекламира како клима уреди

Оваа објава нуди клима уред за 2.499 денари, а всушност продуктот е друг вид на грејно тело - калорифер или греалка. Фејсбук страницата на којашто ја има оваа понуда е креирана пред неколку дена и има само три слични објави на кои наводно…

Лажно се нудат елки за 123 денари

Објавата нуди големи вештачки елки по промотивни цени од само...123 денари, односно со попуст од 99 отсто. За да ги намами своите жртви, рекламата е придружена со фотошопирана фотографија на која има кутии од елки, а една голема елка е…

Меѓународниот аерoдром Скопје не нуди изгубени куфери за 1 евро

Станува збор за лажна понуда со цел финансиска измама, во која се злоупотребува брендот и името на ТАВ аеродромите. Со багажот на патниците не се тргува, туку тој им се враќа на патниците доколку го изгубат. Оваа страница, до која води…

Доктор Никола Пановски не рекламира лек за проширени вени

Се работи за лажна реклама во која е злоупотребена фотографија на епидемиологот Пановски, со која е споделена и измислена изјава. Тој на својот официјален профил повеќепати досега информираше дека ниту бил, ниту ќе биде дел од какви било…