Browsing Tag

Јенс Столтенберг

Столтенберг не барал од Москва откажување на изложбата на запленето западно оружје од Украина

Објавата без никакви докази тврди дека Јенс Столтенберг побарал изложбата во Москва да биде откажана, а подеднакво неубедливо е и тврдењето дека тој ја употребил социјалната мрежа Телеграм за да го упати овој повик. На Телеграм има профил…

Пендаровски беше и во посета, но и го посетија светски лидери

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, д-р. Ѓорѓија Сајкоски, пред вчерашниот партиски митинг изјави дека Стево Пендаровски во својата функција како претседател не бил на официјални гостувања, ниту пак примил светски државници со што ги…

Не е точно дека само кај нас возилата со придружба имаат првенство пред возилата на Брза помош

Не може да се каже дека само во С. Македонија возило на брза помош стои за да помине возило со придружба, или како што се тврди во објавата, за да поминел  Столтенберг. Возилата со придружба имаат првенство на поминување пред сите други…

НАТО не е најголемата закана за светот и не е причина за војната во Украина

Станува збор за повторувачки про-Кремљ дезинформациски наратив за војната во Украина. Од почетокот на воената инвазија Русија излегува со различни лажни објаснувања и изговори за својата агресија.Во објавата е монтиран дел од цитатот на…

Постот дезинформира дека Столтенберг ќе биде осуден за злодела против човештвото

Наспроти наводи изнесени во описот на видеото споделено во постот, не постојат никакви најави дека Столтенберг ќе биде осуден. Против него нема покренато никакви обвиненија од ниту една држава во светот. Столтенберг, според неговата…

„Шегаџиите“ што го измамиле Заев немаат проблем да бидат „оружје на Кремљ“

Премиерот Зоран Заев даде изјава која ја оценуваме како вистинита: … Должен сум да кажам дека и јас станав еден од оние што во изминатите неколку години се измамени од добро организирана структура. Тоа се структури што…