Browsing Tag

Кју Анон

Објавата дезинформира и заплашува со некакви сатанистички агенди за контрола на човештвото

Не постојат никакви агенди и сатанистички сили чијашто цел е контрола на луѓето и депопулација на човештвото. Пандемијата на ковид-19 воопшто не беше план за некаква депопулација и ропство и таа често беше злоупотребена од страна на…

Ентони Фаучи не ѝ е син на Мајка Тереза, најпознатата хуманитарка не била вклучена во трговија со…

Ентони Фаучи е американски лекар, научник и имунолог, роден е во Њујорк на 24 декември 1940 година во семејството на Стивен и Евгенија Фаучи. Мајка Тереза, е родена на 26 август 1910 година во Скопје, во 1928 година им се придружила на…

Макрон не е сатанист и не постои никаков план за депопулација

Објавата се однесува на изјава на францускиот претседател Макрон за новиот нацрт-закон за крајот на животот кој ќе овозможи „помош за завршување на животот“. Предложениот закон се однесува само на возрасни лица кои страдаат од неизлечива…

Не постои никаков сатански систем кој дава инструкции за вакцинација

Вакцинацијата против ковид е доброволна, а лицето пред да ја прими, потпишува изјава за согласност со којашто потврдува дека сака да се вакцинира. Не постојат никакви сатанисти, ниту сатански систем кои даваат некакви насоки за вакцинација,…

ТОП 5 теории на заговор во С. Македонија за 2023 година

Пропаганда од Кремљ за војната во Украина, вакцини, Кју-анон, климатски промени, како и теории на заговор за различни моќни лица, беа најсподелуваните теми претходната година. Штетното влијание на вакцини и намалување на сериозноста за…

Лажно тврдење дека Џо Бајден е мртов и заменет со брат близнак, кој не постои

Со помош на Google Image Reverse Search, нашиот тим откри дека видеото не ја прикажува Наоми Бајден. Видеото ја прикажува Кас Теаз, позната креаторка на содржини на ТикТок. Со илјадници следбеници, Теаз јасно укажува во нејзината биографија…

Вакцините против ковид не се отровни и пандемијата не е „план за депопулација“

Наспроти изнесеното во објавата, светското население продолжува да расте и после ковид пандемијата и после ковид вакцинацијата, а не да опаѓа, со што фактички и со бројки може да се побие тврдењето дека „ковид е план за депопулација“.…

СЗО не е злосторничка организација финансирана и раководена од „сатанисти од длабоката држава“

Во објавата што ја рецензираме се споделуваат наративите карактеристични за теоријата на заговор Кју Анон. СЗО е раководена ниту од сатанисти, ниту од длабоката држава, туку од делегати од сите земји членки, а претседателот се избира…

Војната во Газа и жртвите од неа злоупотребени во Кју анон теориите на заговор

Објавата ја шири познатата теорија на заговор за некакви елити кои го контролираат светот, го обожуваат сатаната и тргуваат со деца кои ги убиваат за да ја пијат нивната крв, но овојпат во конспирацијата е вклучена војната во Газа. Оваа…

Како теориите на заговор ја хранат глобалната епидемија на дезинформации

Иако некои теории на заговор делуваат навидум безопасно, многу од нив имаат последици во реалниот свет. Теориите на заговор како: Кју Анон, 5G, ХААРП, кемтрејлс и слични поттикнуваат страв, имаат потенцијал да ја нарушат довербата на…

Руските ковид вакцини не се забранети во земјава

Вакцините на Спутник не се забранети кај нас и сè уште ги има за оние кои сакаат да се вакцинираат за првпат. Исто така, не постојат никакви начини да ѝ се влијае на пинеалната жлезда односно епифизата  со вакцинација против ковид-19, ова е…

Емисиите на јаглерод диоксид не може да се решат само со пошумување

Не е точно дека во светот не се садат дрвја за да се намали емисијата на јаглерод, но таа мерка не е единствената која е доволна. Не е точно ниту дека елити создаваат природни катастрофи со цел да го контролираат населението и потоа да…

И невремето во Њујорк во барабанот на заговорничките сценарија на  Кју Анон 

Силното невреме кое го зафати и поплави Њујорк изминатиот петок, не се случи поради тоа што поддржувачи на Трамп, наводно го пуштиле ХААРП-от за да спасат деца заробени и малтретирани во тунели, како што се тврди во оваа објава, туку поради…

Нова антиваскерска лага: Лекарите и сестрите ќе биле судени за воени злосторства!

Она кое што е наведено на самиот документ „Согласност за вакцинација“, е дека вакцинацијата против ковид 19 ќе ја намали можноста да се разболете од ковид 19. Исто така, пишува дека ,,како и сите лекови, ниту една вакцина не е целосно…

Путин не го спасува светот од ,,длабоката држава”, туку води агресорска војна во Украина

И покрај тоа што Трамп не е претседател и предвидувањата на Кју анон не се остваруваат, конспирацијата продолжува да влече нови следбеници. Белингкет уште во април 2022 година пишува дека повеќето од поддржувачите на Кју анон го сметаат…

Кју Анон пропаганда за сатанизација на НАТО и ЕУ

Две тези во оваа објава, онаа за „сатанското НАТО“ и онаа за „педофилската ЕУ“ ,  премногу асоцираат на дезинформациите и пропагандата која се шири од Кремљ, a која му е посветена на Западот во обид да се оправда агресивната руска воена…

Видео со висок контраст лажно го прикажува Макрон со „силиконска маска на лицето“

Во постот е споделено кратко видео во кое  Емануел Макрон, Џо Бајден, Ангела Меркел и Хилари Клинтон се прикажани на снимки со висок контраст, кои прават оптичка илузија. Па во духот на теоријата на заговор Кју Анон, според која овие…

Бајден не носи маска на ова видео, туку видеото е со висок контраст

Постот лажно тврди дека на одреден веб сајт ги имало сите обвиненија за злосторство против човештвото, дека ковид пандемијата и заклучувањата биле дел од план за депопулација на црното племство и слични теории на заговор. Воедно се постира…