Browsing Tag

Мајк Тајсон

Лажно тврдење дека Џо Бајден е мртов и заменет со брат близнак, кој не постои

Со помош на Google Image Reverse Search, нашиот тим откри дека видеото не ја прикажува Наоми Бајден. Видеото ја прикажува Кас Теаз, позната креаторка на содржини на ТикТок. Со илјадници следбеници, Теаз јасно укажува во нејзината биографија…

Нема докази дека мозокот на бебињата запира со развој поради вакцинирањето

Науката не располага со докази дека вакцинирањето кај децата е поврзано со развојот на мозокот или со когнитивните функции. А постот што го рецензираме токму тоа го тврди, што е класична лага поврзана со антиваксерските кругови во земјава и…

Трите деца не починале од вакцина против ковид, туку од труење со јаглерод моноксид

Објавено е видео на ФБ во кое се тврди дека три деца умреле од вакцина, а видеото е снимено и објавено од медиумите во Кина кога вакцини против ковид воопшто и не беа измислени

Ставот на Католичката Црква не е против вакцинацијата

Со невидена леснотија е објавен пост во кој се тврди дека Исус бил против вакцините! Повод за ваквиот заклучок е видео обраќање на калуѓерка од Велика Британија која тврди дека добиле барање за молитви за 50 лица што починале од вакцини. Но…

Позитивни и негативни брисеви за брз ковид тест не се манипулација – стапчињата се контролни

Видео, во кое се извадени две контролни стапчиња за проверка на брзиот тест на компанија специјализирана за производство на такви тестови, е земено како пример за наводна измама со тестовите. Во краткото видео не се претставени сите…

Лагите дека ковид и вакцините се измама – сè уште актуелни

Објавата дека ковид е измама е кристално чиста лага, која може да ја пласираат само некои кои ја имале таа среќа да не се сретнат лично со вирусот и болеста или имаат некоја друга скриена агенда. За предноста од вакцинацијата, пак,…

„Кју“ фантазиите за апсењето и судењето на Бајден останаа во сферата на лагите

Самата инаугурација на 46-тиот американски претседател Џо Бајден мина без ниту најмал инцидент, а наспроти невистините на теоретичарите на заговор на „Кју“ (Q) движењето, курсот на американската внатрешна и надворешна политика почна да се…

Не постојат никакви пилоти што признале запрашување на население од воздух

Дезинформациите за „кемтреилс“ сега се проширија со нова варијанта - дека некакви си уапсени пилоти признале оти запрашувале население со хемиски супстанци и поради тоа три големи европски земји ќе ја тужеле Светската здравствена…

„Кју дигиталниот војник“ и „поранешен разузнавач од АРМ“ упорно шири дезинформации дека пандемијата…

Феноменот на „Кју“ теоријата на заговор релативно успешно се шири и на македонски јазик на Фејсбук, преку човек кој за себе тврди дека е „дигитален војник на армијата на генерал Флин“ и кој се претставува за бивш војник на единицата за…