Browsing Tag

Москва

Столтенберг не барал од Москва откажување на изложбата на запленето западно оружје од Украина

Објавата без никакви докази тврди дека Јенс Столтенберг побарал изложбата во Москва да биде откажана, а подеднакво неубедливо е и тврдењето дека тој ја употребил социјалната мрежа Телеграм за да го упати овој повик. На Телеграм има профил…

Што се крие зад обидите на Русија да ја поврзе Украина со терористичкиот напад во Москва?

Минатата недела руската државна телевизија емитуваше снимка од сослушувањето на четворицата осомничени. Еден од обвинетите пред камера изјавил дека планот бил по нападот да се упатат кон Киев. Други обвинети зборуваа за наводната помош што…

Стар говор на Трамп не е доказ дека Обама стои зад ИСИС и нападите во Москва

Трамп навистина рекол дека Обама е основач на ИСИС, но тоа има метафорично значење, мислејќи пред сè на политиката која ја водел Обама и постапките кои ги преземал. Иако тој рекол дека буквално мислел дека Обама е основач на ИСИС, сепак…

Погрешно се тврди дека еден од осомничените за нападот во Москва е чеченскиот милитант Ажиев

Човекот на фотографијата кој од страна на руските власти беше идентификуван, приведен и изведен пред суд како осомничен за терористичкиот напад во Москва, е Далерџон Мирзоев, државјанин на Таџикистан и тој нема никаква врска со Рустам…

Тенденциозно и без докази се обвинува дека Украина и Западот стојат зад терористичкиот напад во…

Одговорноста за нападот во Москва ја презеде милитантната група Исламска држава (ИСИС). Ден по нападот, на 23 март, ИСИС објави фотографија од четворицата напаѓачи. На 24 март, пак, ИСИС објави видео од нападот во концертната сала. На…

Москва 2024 г. ја демаскираше Москва од 2022 г. – специјалната операција стана војна

Сите случувања во март околу и за Украина, како и во самата Русија, недвосмислено укажуваат на еден факт – Москва повеќе не се обидува да ги сокрие своите намери и крајната цел во врска со агресијата врз Украина што ја започна во февруари…

Нема докази дека САД, Велика Британија и Украина стојат зад терористичкиот напад во Москва

Исламска држава презеде одговорност за нападот. Истрагата за терористичкиот напад уште трае, а обвинувањата кои Москва ги упати дека Западот и Украина стојат зад терористичкиот напад ја ставаат Русија пред голем проблем, а тоа е што не може…

Без докази се обвинува Израел дека стои зад терористичкиот напад во Москва

Одговорноста за нападот во концертната сала во Москва ја презеде Исламска држава. Русија, пак, се обидува одговорноста да ја префрли на Украина, иако нема никакви докази за тоа. Украина демантира каква било поврзаност со терористичкиот…

Руски студент заврши во затвор поради про-украинско име на „Wi-Fi“ мрежа во студентски дом

Студентот бил уапсен во средата наутро, откако полицаец го пријавил името на мрежата. Според судските документи, полицајците упаднале во неговата соба во студентскиот дом и го пронашле неговиот компјутер и „Wi-Fi“ рутерот Студент…

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија  

Бројни дезинформациски наративи се истурија во земјава преку странски канали за да го свртат јавното мислење во полза на Русија, а на штета на Украина од почетокот на воената инвазија до денес. Анализата на пет најчести дезинформациски…

Долгорочните дезинформациски наративи на Кремљ

Руската пропаганда која засилено делува во светот уште по анексијата на Крим во 2014 година, генерално ползува неколку долгорочни наративи врз кои ги темели дезинформациите. Класифицирани според европската литература за препознавање и борба…

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се споделува стар текст од 2019 година во кој пишува дека Палевски бил…

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за која го информирале службите а според која…

Бабичка хирург не оперира сè уште, бидејќи починала пред три години

Информациите за оваа жена изнесени во постот се точни, но тие датираат од пред пет-шест години. Странски медиуми известувале за Ала Левушкина од Русија која оперирала речиси до својата 90-та година. Левушкина починала во 2020 година

Пропуштен контекст: Тенденциозно и наменски се тврди дека Зеленски забранува цркви

Во постот што го рецензираме во којшто се тврди дека украинскиот претседател забранува цркви и опозициски партии се пропушта контекстот. Зеленски кажа дека Украина ќе ги ограничи активностите на верските организации поврзани со Русија на…

Путин бил на годинешнава Велигденска литургија во Москва

Фотограф на „Асошиејтед Прес“ го фотографирал Путин на службата за Велигден во Москва. Фотографиите покажуваат дека тврдења дека рускиот претседател не бил на велигденската литургија во црквата Христос Спасител во Москва и дека снимката од…

Пентагон не размислува да ѝ испрати оружје на Украина за таргетирање на „аеродромите во Москва“

Заменик-министерката за одбрана Кетлин Хикс, во изјавата објавена од Гласот на Америка на руски јазик, вели дека „САД се подготвени да ја разгледаат можноста за снабдување на Украина со оружје со среден дострел". Таквото оружје би можело…

Македонско-руски црковни односи и интереси

Врските меѓу Охрид и Русија како стари словенски центри се континуирани низ вековите, но од Руската православна црква нема  некаква забележителна поддршка за Македонска православна црква. Руската православна црква ги штити интересите на…